Handbal masculin

Suceveanul Daniel Stanciuc a câştigat un nou titlu de campion cu Dinamo Bucureşti

Dinamo Bucureşti şi-a trecut în cont un nou titlu de campioană la handbal masculin, după victoria obţinută sâmbătă, în restanţa cu HC Buzău, scor 36-27.

Echipa bucureşteană s-a impus fără drept de apel, confirmându-şi supremaţia în competiţiile interne, logică după buget şi valoarea lotului. De notat prezenţa mai degrabă discretă a fanilor, dezamăgiţi probabil de parcursul european modest din acest sezon.

Dinamo a primit medaliile şi trofeul cuvenite campioanei de la noul preşedinte al Federaţiei Române de Handbal, Bogdan Voina, podiumul urmând a fi definitivat după ultimele două etape ale campionatului.

Printre campioni se regăseşte din nou suceveanul Daniel Stanciuc, declarat cel mai bun tânăr jucător al sezonului trecut. Un fin conducător de joc la o vârstă foarte fragedă, suceveanul este şi un component de bază al lotului naţional al României.

Dinamo Bucureşti – HC Buzău 36-27 (16-12)

Arbitri: Drăghici / Drăguţ

Dinamo: Cupara, Bellahcene – Buzle 7, Stanciuc 5, Akimenko 4, Vujovic 3, Nistor 3, Dedu 3, Negru 3, Langaro 3, Pelayo 2, Militaru 1, Ladefoged 1, Valdes 1, Lumbroso, Dodica. Antrenor: Paulo Pereira.

HC Buzău: Komok, Tcaciuc – Virbauskas 10, Grbovic 3, Gogola 3, Hrimiuc 3, Bejinariu 2, Broască 1, Csog 1, Sukic 1, Tărîţă 1, Raţă 1, Mitic 1, Klis, Komogorov, Anton. Antrenor: Serghei Bebeshko.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI