Cea de-a cincea ediţie a Galei „10 pentru Fălticeni” a demonstrat încă o dată că municipiul de pe Şomuz se poate mândri cu oameni de excepţie în cele mai diverse domenii, de la educaţie şi sănătate la cultură, sport, jurnalism şi activităţi sociale. Evenimentul, organizat de Asociaţia Fălticeni Cultural şi găzduit de Centrul Cultural „Grigore Vasiliu Birlic”, luni, 15 iunie, a reprezentat unul dintre punctele centrale ale Zilelor Culturii Fălticenene, reunind personalităţi consacrate, tineri talentaţi şi reprezentanţi ai unor instituţii care contribuie la dezvoltarea oraşului.
Prezentată de Ştefania Mihăilescu, gala a depăşit statutul unei simple ceremonii de premiere, devenind o sărbătoare a performanţei, a implicării şi a profesionalismului. În faţa unei săli arhipline, laureaţii şi nominalizaţii au fost aplaudaţi pentru rezultatele şi contribuţiile lor la viaţa comunităţii.
Un element definitoriu al ediţiei din acest an a fost faptul că toţi câştigătorii au fost desemnaţi dintre cele zece nominalizări realizate la fiecare dintre cele zece categorii ale competiţiei. Astfel, premiile acordate au evidenţiat un proces de selecţie menit să pună în valoare excelenţa şi impactul fiecărui candidat asupra comunităţii fălticenene.
Părintele Liviu Mihăilă şi echipa care face posibil acest proiect
În spatele Galei „10 pentru Fălticeni” se află, an de an, părintele Liviu Mihăilă, preşedintele Asociaţiei Fălticeni Cultural. Prin perseverenţă, energie şi capacitatea de a mobiliza oameni valoroşi în jurul unor proiecte culturale şi educative, acesta a transformat gala într-un reper al vieţii publice locale.
Organizarea unui asemenea eveniment presupune luni de pregătiri, colaborări şi efort susţinut. De la identificarea valorilor locale şi promovarea acestora până la coordonarea unui program complex, munca depusă este una considerabilă. În jurul părintelui Liviu Mihăilă s-a format o echipă amplă, alcătuită din reprezentanţi ai administraţiei, mediului de afaceri, educaţiei, culturii, sănătăţii şi cultelor, alături de numeroşi voluntari – elevi, studenţi şi absolvenţi – care contribuie la succesul manifestărilor dedicate culturii fălticenene.
Mulţi dintre participanţi au remarcat faptul că gala a devenit un simbol al recunoştinţei faţă de cei care, prin activitatea lor, contribuie la binele comunităţii şi la promovarea imaginii oraşului. Totodată, evenimentul oferă un prilej de întâlnire între generaţii şi domenii diferite, unite de aceeaşi dorinţă de a sprijini dezvoltarea Fălticeniului.
Profesorii şi mentorii care modelează generaţiile viitoare
Categoria Educaţie a reunit profesionişti care şi-au dedicat activitatea formării tinerilor. Premiul juriului a fost acordat profesoarei Elena Savu, iar printre cei distinşi s-au numărat şi profesoarele Mihaela Acatrinei, Luminiţa Corbu, Maria Lemnariu şi Amalia-Luciana Stafie.
Prin rezultatele obţinute de elevi la concursuri şi olimpiade, precum şi prin activitatea desfăşurată la clasă, cadrele didactice nominalizate au demonstrat că educaţia rămâne unul dintre pilonii esenţiali ai dezvoltării comunităţii.
Distincţii pentru cultură, sănătate şi creaţie artistică
La categoria Literatură, premiul juriului a fost obţinut de Călin Dănilă, fiind apreciate şi Paula Drăguşanu şi Alexandra Gorea pentru activitatea lor culturală şi literară.
În domeniul Sănătăţii, premiul juriului i-a revenit dr. Anda Antonesei. Au fost recompensaţi, de asemenea, dr. Lucia Coroleucă, dr. Ioan Piftor, dr. Mihaela Rusu şi asistenta medicală Mihaela Lupu, profesionişti care contribuie zilnic la sănătatea şi bunăstarea comunităţii.
La categoria Arte Vizuale, premiul juriului a fost acordat sculptorului Vladlen Babcineţchi, alături de care au fost distinşi pictorii Dan Grigoraş şi Oana Cepoi.
Muzica şi protecţia mediului, domenii cu impact în comunitate
În domeniul muzical, premiul juriului a fost câştigat de Marius Dăscălescu. De asemenea, au fost apreciaţi Vlad Rusu şi Octavian Vasile Bolohan pentru contribuţia lor la promovarea muzicii şi a valorilor culturale locale.
Categoria Ecologie a evidenţiat implicarea instituţiilor şi organizaţiilor în protejarea mediului înconjurător. Premiul juriului a fost acordat Kaufland Fălticeni, iar printre cei premiaţi s-au regăsit Primăria Municipiului Fălticeni şi Protoieria Fălticeni, recunoscute pentru proiectele şi iniţiativele desfăşurate în beneficiul comunităţii.
Solidaritate şi sprijin pentru cei aflaţi în nevoie
Categoria Asistenţă Socială şi Umanitară a adus în atenţie oameni care îşi dedică activitatea sprijinirii persoanelor vulnerabile. Premiul juriului a fost acordat Nicoletei Daneliuc, din cadrul DGASPC Suceava.
Printre premianţi s-au aflat Andra Bolohan, reprezentând Centrul „Sfânta Tereza” al Fundaţiei FARA, Biatrice Ioana Anichitei şi Mihaela Lala din cadrul DGASPC Fălticeni, precum şi părintele Constantin Pavăl, preot paroh la Brădăţel.
Presa şi scena artistică, recunoscute pentru contribuţia lor
La categoria Jurnalism, premiul juriului a fost câştigat de Adriana Dascălu Bulină, de la Intermedia TV. Au mai fost distinşi Angela Bertea, de la Antena 1, şi Gabriel Marian, de la Antena 3 Suceava.
În cadrul categoriei Teatru şi Film, juriul a acordat două premii. Distincţia pentru film i-a revenit regizorului Cosmin Ştefan, iar cea pentru teatru profesoarei şi regizoarei Dana Anton.
Un moment aparte l-a constituit aprecierea activităţii actorilor Teatrului Birlic Fălticeni: Boicu Sara, Chiriac Antonia, Epure Daria, Gherasim Arina, Luncăniţa Cristina, Mitu Iustin, Moglan Ana-Maria, Moşneagu Gabriel, Nechifor Elisa, Parasca Georgiana, Patraş Irina, Răileanu Valentin, Sîrghianu Sergiu, Ştefan George, Teodorescu Patricia şi Vrînceanu Andrei.
Performanţe sportive care duc numele oraşului peste hotare
Categoria Sport a avut în acest an mai mulţi laureaţi, reflectând rezultatele remarcabile obţinute la competiţii naţionale şi internaţionale.
Premiile juriului au fost acordate Ioanei Maxim (Qwan Ki Do), lui Andrei Mihai Balan (canotaj), lui Eusebiu Prisacă (atletism) şi Alessiei Ştefania Bucătaru (box). Printre sportivii recompensaţi s-a numărat şi Ana Maria Panţiru, performeră în powerlifting.
Rezultatele acestor tineri confirmă faptul că Fălticeniul continuă să formeze campioni şi să promoveze excelenţa sportivă.
Un juriu alcătuit din personalităţi recunoscute
Desemnarea laureaţilor a fost realizată de un juriu format din personalităţi care au fost, la rândul lor, premiate în ediţiile precedente ale Galei „10 pentru Fălticeni”. Din juriu au făcut parte profesorii Marcel Ciuruş şi Ioan Caulea, medicul Dalia Mitocaru, artistul vizual Andreea Pricop, prof. univ. Doru Albu, Cristina Gabriela Holotă, jurnalistul Relu Ursachi, actriţa Bianca Ciubotariu şi instructorul de arte marţiale Marius Maxim. Acestora li s-au alăturat antrenorii Adrian Avrămia, Alin Findanis şi Vasile Nistor, care au contribuit la evaluarea performanţelor sportive.
Prin ediţia din 2026, Gala „10 pentru Fălticeni” şi-a reconfirmat statutul de eveniment reprezentativ al Zilelor Culturii Fălticenene. Mai mult decât o festivitate de premiere, manifestarea este o expresie a respectului şi recunoştinţei faţă de oamenii care contribuie la dezvoltarea comunităţii. Fiecare dintre cei nominalizaţi în cele zece categorii reprezintă un exemplu de profesionalism, implicare şi dăruire, iar desemnarea laureaţilor dintre aceste nominalizări conferă o valoare suplimentară distincţiilor acordate. Într-o societate care are nevoie de modele autentice, Gala „10 pentru Fălticeni” continuă să demonstreze că performanţa şi generozitatea merită să fie recunoscute şi celebrate.






































Comentarii