La Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare”

Festivitatea de încheiere a anului şcolar

Joi, 18 iunie 2026, la Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare”, din Câmpulung Moldovenesc, a avut loc Festivitatea de încheiere a anului şcolar 2025 – 2026 şi a studiilor liceale pentru Promoţia 2022 – 2026 „Constantin Brâncuşi – 150”, moment încărcat de emoţie, tradiţie şi mândrie.

Anul şcolar a trecut pe nesimţite pentru liceenii militari, lăsând în urmă provocările depăşite cu succes şi amintiri de neuitat. Festivitatea a cuprins o trecere în revistă a meritelor şcolare, un bilanţ al rezultatelor obţinute, s-au înmânat premii, distincţii şi au fost înaintaţi în grad cei mai buni elevi. Pentru absolvenţii colegiului, a fost ultima zi în care au stat în formaţie în această componentă, ultima defilare în această formulă şi un „rămas bun” şoptit, deoarece festivitatea a marcat finalul parcursului lor în liceul militar.

Alături de elevii ştefănişti, au fost prezenţi la festivitate Locţiitorul Şefului Statului Major al Forţelor Terestre, domnul general-maior Daniel Pop; Locţiitorul Şefului Direcţiei Operaţii, domnul general de brigadă Cornel-Traian Scurt; Locţiitorul Comandantului Comandamentului Forţelor pentru Operaţii Speciale, domnul general de brigadă Gabriel Ovidiu Ursachi, comandanţi ai unităţilor militare din SMFT, precum şi reprezentanţi ai instituţiilor publice şi locale, cadre didactice, instructori militari, părinţi ai elevilor şi absolvenţi ai instituţiei militare de învăţământ.

Anul acesta, titlul de clasă „Căpitan Erou Aurel Vasilescu” a fost atribuit clasei a XI-G, care, prin această distincţie, devine un model de urmat pentru ceilalţi elevi ştefănişti, remarcându-se prin comportament exemplar şi rezultate deosebite la disciplină şi instrucţie militară. Un moment deosebit al ceremoniei l-a constituit predarea simbolică a „cheii colegiului”, un gest ce marchează trecerea responsabilităţii de la absolvenţii promoţiei 2026 către elevii claselor a XI a, asemenea unei veritabile ştafete a tradiţiei şi continuităţii.

Titlul de „Profesorul anului 2026” a fost acordat doamnei profesor Dorina Fântână, o distincţie care încununează dedicarea, profesionalismul şi impactul pe care l-a avut asupra elevilor militari.

Comandantul colegiului, domnul colonel Lucian Cătălin Cojocaru a transmis un mesaj de mulţumire cadrelor didactice şi militare ale instituţiei, numindu-i „maeştri nevăzuţi ai generaţiilor de elevi care trec porţile acestui liceu”. Totodată, le-a transmis elevilor „Vă îndemn să vă ţineţi strâns de valorile pe care le învăţaţi în acest colegiu, iar daca sunt zile în care vă întrebaţi dacă merită efortul depus, vă îndemn să priviţi spre cei care pleacă astăzi de aici, cu gradele de absolvent pe umăr, şi spre cei care sunt astăzi în faţa voastră şi veţi găsi răspunsul”.

În cadrul festivităţii, domnul general-maior Daniel Pop a menţionat „Uniforma pe care o purtaţi nu este doar un simbol al apartenenţei la o instituţie prestigioasă. Ea reprezintă un angajament. Un angajament faţă de onoare, faţă de adevăr, faţă de respect şi faţă de România. În fiecare dimineaţă în care aţi intrat in sălile de clasă şi laboratoarele acestui colegiu, aţi făcut încă un pas spre devenirea voastră ca oameni şi ca lideri ai generaţiei voastre. Astăzi îi felicit pe toţi cei care au obţinut rezultate remarcabile. Dar îi felicit în egală măsură şi pe cei care au învăţat să se ridice după eşecuri, pe cei care au găsit puterea de a merge mai departe atunci când le-a fost greu. Pentru că adevărata măsură a caracterului nu este succesul în sine, ci capacitatea de a persevera”.

Încheierea ceremoniei a fost marcată de defilarea elevilor, un moment care a stârnit aplauze puternice din partea celor prezenţi şi care a subliniat disciplina, eleganţa şi rigoarea specifice învăţământului militar.

Odată cu încheierea acestui an şcolar, încă o generaţie de elevi militari este pregătită să păşească spre noi responsabilităţi, purtând cu ei valorile însuşite în Colegiul Naţional Militar „Ştefan cel Mare”. Festivitatea de astăzi nu marchează doar finalul unui ciclu de învăţământ, ci şi începutul unui drum pe care absolvenţii îl vor urma cu demnitate şi încredere.

GEORGIANA LUPU

Comentariul dvs.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI