> În casă se afla doar un copil care şi-a anunţat prin telefon mama aflată la muncă
Un incendiu a izbucnit joi, 18 iunie, în jurul orei 13:15, la o casă de locuit din satul Moişa, comuna Boroaia. La momentul producerii evenimentului, în imobil se afla doar un minor de 8 ani, care a reuşit să părăsească locuinţa de unul singur şi să o anunţe pe mama sa.
Potrivit informaţiilor din anchetă, locuinţa la care a izbucnit incendiul aparţine unui bărbat de 62 ani, care se află plecat la muncă în Olanda, iar în casă locuiesc efectiv nora proprietarului, o femeie de 26 ani şi fiul acesteia, în vârstă de 8 ani.
În momentul izbucnirii incendiului, în locuinţă se afla doar copilul, mama fiind plecată la lucru în Târgu Neamţ.
El a spus că în timp ce se uita la televizor, într-o cameră de la mansarda locuinţei, a observat că din podul locuinţei iese fum şi a părăsit locuinţa de unul singur, vorbind cu mama sa la telefon şi anunţând-o cu privire la cele întâmplate.
La faţa locului au intervenit două autospeciale din cadrul SVSU Boroaia, respectiv două autospeciale pentru stingerea incendiului din cadrul ISU Bucovina – Detaşamentul de Pompieri Fălticeni, care au izolat şi lichidat incendiul în totalitate, stabilindu-se că sursa probabilă de aprindere a fost generată de un scurtcircuit electric, iar împrejurarea determinantă a constat într-un conductor, cablu electric defect, neizolat corespunzător sau cu izolaţie deteriorată.
În incendiu au ars acoperişul casei de locuit pe o suprafaţă de 80 mp, planşeul construit din lemn pe o suprafaţă de 70 mp şi, totodată, s-au degradat mai multe bunuri aflate în interiorul locuinţei la nivelul superior.
În urma incendiului au rezultat doar pagube materiale, nu au existat victime omeneşti, nu a existat risc de propagare a incendiului. (N.B.)
























Comentarii