Sorin Grindeanu va veni la Suceava pentru semnarea contractelor privind tronsoanele din autostrada A7

Preşedintele Camerei Deputaţilor, preşedintele PSD şi fost ministru al Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunţat, ieri, la Bacău, unde a participat la reuniunea regională PSD, că autostrada A7 (Autostrada Moldovei) va ajunge până la Paşcani până la finalul anului 2026, subliniind că acest proiect major poartă amprenta PSD şi este gestionat integral de social-democraţi.

„Până la finalul anului trebuie să ajungem cu autostrada A7 până la Paşcani. E un lucru care poartă amprenta PSD pentru că noi facem lucruri pentru oameni, iar Moldova şi A7 e un proiect gestionat cap-coadă de PSD. E un proiect care anul acesta trebuie să ajungă până la Paşcani” a declarat Sorin Grindeanu.

El a precizat că în săptămânile următoare va veni la Suceava pentru semnarea contractelor de execuţie pe cele două loturi ale tronsonului Suceava – Paşcani, precum şi a contractului pentru tronsonul Suceava – Siret, ultimul fiind finanţat prin programul SAFE (instrumentul de finanţare pentru infrastructura strategică şi de securitate).

„Aceasta e o investiţie importantă, A7, la fel cum e şi A8” a adăugat liderul PSD.

Autostrada A7 (Ploieşti – Bacău – Paşcani – Suceava – Siret) este cel mai important proiect de infrastructură rutieră al Moldovei, aşteptat de zeci de ani. Tronsonul Paşcani – Suceava are o lungime de aproximativ 62 km şi este împărţit în două loturi. Constructorii au fost deja desemnaţi, iar contractele de proiectare şi execuţie urmează să fie semnate în curând.

Tronsonul Suceava – Siret beneficiază de finanţare prin programul SAFE şi va asigura o conexiune rapidă la frontiera cu Ucraina.

Guvernul a aprobat recent indicatorii tehnico-economici pentru drumul expres Suceava – Siret, un proiect strategic cu o valoare estimată la peste 7,4 miliarde de lei, care completează reţeaua de mare viteză din nordul Moldovei. (N.B.)

Un comentariu

  1. Marsh la Timisoara scarba! USR si Uniunea Europeana au construit autostrazile. Tu ce cauti, retardule??? Ti ai pierdut avionul Nordis?? Ce sa semnezi potaie? Ascunde-ti ceasul, cauta in cutiile de papuci vreo 500.000 de euro si doneaza-le rapid pana nu vei fi aruncat e faras la parnaie de DNA! Vei putrezi in parnaie, maimutoiule! Iesi dreaqu de la guvernare ca sunteti niste paraziti!

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI