În luna mai se va desfăşura o nouă ediţie a Festivalului-concurs naţional de poezie „Ion Cozmei”, ediţia a VIII-a, la care pot participa autori din toată ţara, care nu au depăşit vârsta de 50 de ani, care nu sunt membri ai Uniunii Scriitorilor din România, nu au publicat în volum de versuri şi nu au câştigat Marele Premiu la ediţiile anterioare. În concurs sunt permise grupaje poetice semnate în regim de motto (minim cinci, maxim zece poezii).
Conform regulamentului, în CV se va specifica în mod obligatoriu: numele şi prenumele autorului, locul şi data naşterii, studii, activitate literară, adresa completă, numărul de telefon şi adresa electronică. Indiferent că sunt trimise în concurs cinci sau zece lucrări, toate trebuie sa fie grupate în acelaşi ataşament, un singur ataşament pentru lucrări şi unul pentru datele personale. Laureaţii vor fi anunţaţi cu minim 48 de ore înainte de debutul festivalului, pentru a fi prezenţi la festivitatea de premiere, precum şi la manifestările prilejuite de finalizarea concursului, care vor avea loc la Suceava, Şerbăuţi, Călineşti Cuparencu.
Manifestările vor consta în lansări de carte, conferinţe literare, expoziţii, şezători literare, recitaluri de poezie, vizite la muzee şi monumente de artă, religioase din judeţ, realizate cu participarea membrilor juriului, laureaţilor şi a altor personalităţi literare invitate la festival. Lucrările, poemele pentru concurs, vor fi scrise în Times New Roman CE, dimensiunea fontului 12, spaţierea rândurilor 150%, pentru lucrările trimise prin poştă electronică. Organizatorii asigură laureaţilor cheltuieli de masă şi cazare. Toate textele se vor trimite până pe 1 mai a.c. pe adresa de e-mail [email protected].
Iată premiile care vor fi oferite: Marele premiu „Ion Cozmei” (2.711 lei), premiul I (1.600 lei), premiul II (1.045 lei), premiul III (822 le) şi Premiul familiei „Ion Cozmei”.
„Aşadar, «Trăiască Poezia şi marii visători!» a transmis poetul Ioan Manole de la Centrul Cultural „Bucovina”, promotor cultural şi organizator al festivalului.


























Se pare ca adresa de e-mail initial indicata pentru transmiterea materialelor nu este cea corecta. Va rog sa imi confirmati adresa la care trebuie trimise textele pentru concurs, pentru a ma asigura ca ajung in mod corespunzator.
Va multumesc pentru intelegere si astept cu interes confirmarea dumneavoastra.
[email protected]