> Primul obiectiv a fost finalizat deja pe Bulevardul George Enescu
Primăria Municipiului Suceava a demarat un amplu proces de modernizare a cişmelelor publice din oraş. Acţiunea a început joi şi vizează înlocuirea celor vechi cu unele complet noi, mai funcţionale şi mai rezistente, tocmai în contextul în care meteorologii prognozează o perioadă de caniculă începând de săptămâna viitoare.
În total, vor fi înlocuite cişmelele din şase locaţii importante ale oraşului: Calea Unirii (intersecţie cu strada Mircea Damaschin); strada Staţiunii (zona magazinului DanyGry); strada Ştefan cel Mare (lângă Centrul Comercial Bucovina); strada Ana Ipătescu (lângă Biserica „Sfânta Înviere”); Bulevardul George Enescu (zona „Curcubeul”) – înlocuită deja astăzi; strada Amurgului (lângă spaţiul de joacă).
Cişmelele demontate nu vor fi aruncate, ci vor intra într-un proces complet de recondiţionare, urmând să fie amplasate şi puse în funcţiune în alte locaţii din municipiu.
„Mulţumim pe această cale echipei ACET pentru colaborare şi promptitudine în implementarea acestui proiect” se arată în comunicatul Primăriei Suceava. (N.B.)
























Comentarii