Poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Rădăuţi au reţinut un tânăr de 17 ani, din comuna Frătăuţii Noi, după ce ar fi constrâns prin violenţă un coleg de clasă, minor de 16 ani, să îi dea o sumă de bani, în schimbul restituirii telefonului mobil sustras.
Incidentul a avut loc joi, 18 iunie, în jurul orei 9:15, într-o sală de clasă din cadrul Colegiului Tehnic „Regele Ferdinand I”, din municipiul Rădăuţi.
Potrivit cercetărilor, suspectul l-ar fi prins pe colegul său de clasă cu antebraţul, strângându-l cu putere şi creându-i o stare de temere, după care i-ar fi cerut insistent bani. Ulterior, ar fi luat telefonul mobil al adolescentului de pe bancă şi, sub ameninţări şi acte de violenţă, ar fi obţinut suma de 100 de lei, din care şi-ar fi însuşit 50 de lei, restituindu-i apoi telefonul.
În urma sesizării formulate de elevul agresat, poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale Rădăuţi au demarat cercetări care au condus rapid la identificarea şi probarea implicării suspectului. Faţă de acesta s-a dispus continuarea urmăririi penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tâlhărie.
Vineri, 19 iunie, procurorii au dispus reţinerea tânărului pentru 24 de ore, acesta fiind depus în arestul IPJ Suceava.
Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor cauzei, urmând ca la finalizarea anchetei să se propună o soluţie procedurală. (N.B.)
























Comentarii