Primarul comunei Marginea, Gheorghe Lazăr, a anunţat un proiect de unificare a Şcolii Gimnaziale nr. 2 şi a Şcolii Gimnaziale nr. 3, în conformitate cu Legea educaţiei naţionale şi Legea 141/2025.
Potrivit legislaţiei, şcolile cu mai puţin de 500 de elevi nu pot avea personalitate juridică, condiţie pe care niciuna dintre cele două unităţi nu o îndeplineşte.
Astfel, primarul a propus, printr-un proiect de hotărâre de consiliu local, ca Şcoala Gimnazială nr. 3 să îşi păstreze personalitatea juridică, decizie luată în urma consultărilor cu majoritatea consilierilor locali şi în aşteptarea avizului Inspectoratului Şcolar.
Decizia a ţinut cont de faptul că Şcoala nr. 3 este autorizată ARACIP pentru învăţământul preşcolar, primar şi gimnazial, în timp ce Şcoala nr. 2 este autorizată doar pentru învăţământul primar şi gimnazial.
De asemenea, Grădiniţa cu Program Normal nr. 2 Marginea este arondată Şcolii nr. 2. Elevii vor continua să înveţe în aceleaşi spaţii şi cu aceiaşi profesori, învăţători şi educatori, fără schimbări în acest sens. Unul dintre directorii celor două şcoli va prelua funcţia de director, iar celălalt va deveni director adjunct, asigurând continuitatea gestionării nevoilor unităţilor de învăţământ.
Asociaţiile de părinţi vor funcţiona separat pentru fiecare unitate, chiar dacă doar una va avea personalitate juridică.
Primarul a subliniat eforturile administraţiei locale pentru modernizarea unităţilor de învăţământ, cu investiţii de aproape 5 milioane de euro din fonduri locale, PNRR şi AFM, începând din 2024.
Aflăm că aceste fonduri au fost folosite pentru modernizarea Liceului, Şcolii nr. 2 şi Şcolii nr. 3, precum şi pentru achiziţia de mobilier şi materiale necesare.
„Sperăm ca aceste investiţii să nu fie în zadar şi, printr-o implicare comună administraţie-şcoală-părinţi-biserică, rezultatele să fie superioare în viitor” a declarat primarul Gheorghe Lazăr. (N.B.)
























Comentarii