Accident de muncă grav

> Un bărbat de 64 de ani, cu amputaţie parţială a braţului stâng, a fost transportat cu elicopterul la Iaşi

Un bărbat în vârstă de 64 de ani a suferit un accident de muncă extrem de grav, soldat cu amputaţie parţială a braţului stâng, la o staţie de sortare din localitatea Dornişoara. Datorită intervenţiei rapide şi coordonate a echipajelor Serviciului de Ambulanţă Judeţean Suceava, pacientul a fost stabilizat la faţa locului şi transferat de urgenţă cu elicopterul către un spital din Iaşi.

Potrivit informării transmise de purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Suceava, dr. Dan Teodorovici, imediat după primirea apelului au fost trimise la faţa locului un echipaj de prim-ajutor de la Poiana Stampei şi un echipaj cu medic de la Vatra Dornei. Echipajele au ajuns prompt, au acordat primele îngrijiri şi l-au stabilizat pe pacient.

Medicul coordonator de la Dispeceratul Integrat Suceava, dr. Adrian Sararu, a contactat de urgenţă dispeceratul din Iaşi pentru a organiza transferul aerian. Elicopterul SMURD a aterizat pe aerodromul de la Floreni, unde a preluat pacientul direct de la ambulanţa cu medic. Acesta a fost transportat în continuare spre o unitate spitalicească din Iaşi, specializată în acordarea de îngrijiri de nivel superior. (N.B.)

Comentariul dvs.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI