Fotbal, Cupa României

Bucovina Rădăuţi va întâlni formaţia de primă ligă Gaz Metan Mediaş în şaisprezecimile de finală

Bucovina Rădăuţi va înfrunta, în şaisprezecimile de finală ale Cupei României, prim-divizionara Gaz Metan Mediaş. Programat în perioada 25-27 septembrie, meciul are şanse destul de mici să se dispute la Rădăuţi, în condiţiile în care stadionul Municipal este într-o stare precară şi nu are momentan toate avizele necesare pentru a găzdui un joc de asemenea nivel.

„Sunt mulţumit de tragerea la sorţi. Întâlnim până la urmă o echipa de Liga I. Important este unde vom juca, pentru că, în acest moment, şansele ca meciul să se dispute la Rădăuţi sunt destul de mici. Vom discuta zilele viitoare cu conducerea administrativă pentru a vedea ce variante avem”, a precizat antrenorul Bucovinei Rădăuţi, Dorin Goian.

Cel mai important meci al unei echipe rădăuţene din ultimii 35 de ani anunţă şi un duel… fratricid între Cosmin Buziuc (Bucovina) şi Alexandru Buziuc (Gaz Metan). Bucovina Rădăuţi a ajuns până în şaisprezecimile de finală ale Cupei României după ce a eliminat pe parcurs formaţiile Sănătatea Darabani (scor 1-0), Foresta Suceava (scor 1-0) şi Ştiinţa Miroslava (2-0, după prelungiri).