> Ne mâhnește îndestul starea de sănătate a amicului Ion Cozmei, aflat într-o clinică de cardiologie, după o operație gingașă, săvârșită în chiar aceste zile, și cu moartea fratelui, în Italia. Client însumi al reanimării, știu și simț (de) pe propria-mi piele cât de mult poate face (minuni, ades) solidaritatea prietenarilor. Să-l încurajăm, după potentzele fiștecăruia, pe acest charismatic bon viveur, strălucit latinist și condeier… > Luni ce taman trecu, un fârtate de la Cernăuți m-a oprit și mi-a vorbit următoarele: Am citit interviul matale cu Florin Piersic. Da’ vreu să vă povestesc ceva: acum doi ani, Florin Piersic a fost la “Zilele culturii de la Siret”, unde, printre altele, a povestit și despre sora lui moartă (prin înec), când era mică, la Cernăuți. A promis că într-o lună-două va veni la Cernăuți să-i îngrijească mormântu’… Au trecut doi ani de-atunci și… nimic!? Frate… Bălcescu, artiștii hotărât că mi-ți-s confecționați dintr-un material ceva mai special, iar purtările lor mundane e clar că ne scapă și ne surprind, ades… Dacă-l văz mai repede, ca băștinaș megieș Corlatei din care se trage, promit să-i spui asta ciocoflenderului. Musai… > Da’ până acolo, hai să ne împăcăm și să vă spui ceva mai de… Doamne-ajută. Citez din Tracey Cox, Hot sex, Ed. Humanitas, p.220: Aruncă la coș exemplarul din Marte și Venus. Renunță la ideea că bărbații și femeile sunt două specii diferite și concentrează-te pe similarități. Bărbații sunt niște versiuni de femei mai înalte, mai păroase și mai ciudat echipate. Femeile sunt versiuni de bărbați mai delicate și cu rotunjimi. Și el plânge, și ea plânge. Și el are nevoie de dragoste, de afecțiune și de sex, și femeia are. Există mai multe puncte comune decât deosebiri între sexe. Refuză să porți un război. Dimpotrivă, înțelegeți-vă să semănați mai mult. Tu vei fi mai curajoasă sexual dacă el îți promite că devine mai romantic… Dacă dihai editorul filosof Liiceanu Gabi a publicat în a sa… parohie astfel de cărțulie, apoi musai că e și garanția unui gheșeft printre lectori. La treabă – dugleșulee! Sărbătorile tre’ să te afle valabil & bazat… (D.B., un dionisiac auster; ori viceversa)
> Odată cu luna ianuarie a new-anului care șade mintenaș să vie, revistulița literară & artistică Adevărul nu va mai ieși de sine stătătoare (și umblătoare), ci, de-a binelea, în chiar corpul… tâtânelui. Adică, sub pulpana Adevărului mare de sâmbătă, săptămânal. Cred că-i o mutare dășteaptă (sporirea numărului de cititori și… economia pe care o face ăl de caută ziarul, în câșlig dublu și… mutual). Mutarea ni se pare inspirată, câtă vreme Marius Vasileanu (din Humor de obârșie, ca… câțiva divertiși), răspunzătorul secției de cultură de la ziar, e totunul / totuna cu cel care și făcea miniona, consistenta revistă. Drum bun!
Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!





























Comentarii