Echipa naţională masculină de tineret va participa, la sfârşitul acestei săptămânii, la Ploieşti, la „Trofeul Carpaţi”. Competiţia face parte din programul de pregătire al selecţionatei care va juca luna viitoare la campionatul european U20 ce va fi găzduit de Cluj-Napoca şi Turda. La turneul de la Ploieşti, România va participa cu două echipe (a doua fiind naţionala de juniori), alături de alte două naţionale care vor participa la europene, Turcia şi Polonia.
Campionatul european de tineret va începe pe 8 iulie, România urmând să joace în grupa E, cu Bosnia-Herţegovina (Turda, 8 iulie, ora 17), Suedia (Turda, 9 iulie, ora 17) şi Israel (Cluj-Napoca, sala „Horia Demian”, 11 iulie, ora 17).
Selecţionerul sucevean Bogdan Şoldănescu a anunţat lotul de 20 din care vor fi selecţionaţi cei 18 jucători care vor evolua la europene.
Lot România tineret
Portari: Denis Ştefan (Steaua), Răzvan Rîpă (CSU Suceava), Rareş Horotan (Potaissa Turda).
Linia de 9 metri: Codrin Dascălu, Andrei Marcu, Ianis Chiruţ (CSU Suceava), Darius Colţoi (TEC), Alexandru Puşcaş-Ilisei (CSU Piteşti), Romulus Hossu (CSM Bucureşti), Cristian Acsentie (CS Medgidia), Răzvan Zeic (Potaissa Turda), Robert Orban (Dinamo).
Extreme: Teodor Ilucă, Eduard Rusu (CSU Suceava), Mihai Andronic (CSM Vaslui), Armin Tăut (Dinamo), David Moldovan (Minaur Baia Mare).
Pivoţi: Andrei Negrilă (Steaua), Emanuel Şerban, Nicolas Zapodianu (CSU Suceava).
Antrenori: Bogdan Şoldănescu (principal), Ionuţ Puşcaşu (secund), Răzvan Szopka (portari).


























Comentarii