> Proprietara a pus focul pentru că nu se înţelege cu soţul
Un incendiu produs pe 17 iunie 2026 la un imobil din strada Volovăţului, municipiul Rădăuţi, a fost clasificat ca fiind provocat intenţionat, iar în cauză s-a întocmit dosar penal pentru infracţiunea de „distrugere”.
Potrivit Poliţiei Judeţene Suceava, activităţile complexe de cercetare penală, coroborate cu măsuri informativ-operative, au condus la bănuiala rezonabilă că incendiul a fost provocat chiar de proprietara locuinţei, o femeie din Rădăuţi. Aceasta a fost audiată în calitate de suspectă, în prezenţa unui avocat din oficiu, şi a recunoscut fapta, exprimându-şi regretul.
Conform probelor administrate, femeia s-a deplasat la un supermarket din Rădăuţi de unde a procurat substanţe inflamabile, după care s-a întors la imobilul său şi a provocat incendiul la mansardă, existând risc de propagare la întregul imobil.
Suspecta a motivat gestul prin neînţelegerile pe care le are cu soţul său. Aceasta este diagnosticată cu tulburare recurentă, episod actual sever cu simptome atipice şi tulburări anxioase fobice, urmând un tratament medicamentos. Urmează să fie expertizată psihiatric pentru a se stabili dacă fapta a fost comisă cu discernământ.
Dosarul penal va fi soluţionat procedural de lucrătorii Biroului de Investigaţii Criminale Rădăuţi. (N.B.)
























Comentarii