Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Rădăuţi au dispus reţinerea preventivă pentru 24 de ore a doi inculpaţi cercetaţi pentru delapidare şi abuz în serviciu. Ulterior, la data de 19 iunie, a fost dispusă punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de cei doi, iar aceştia au fost plasaţi sub control judiciar pentru 60 de zile.
Potrivit comunicatului Biroului de Informare Publică şi Relaţii cu Presa al Parchetului, cei doi, în calitate de angajaţi ai unui ocol silvic, în exercitarea atribuţiilor de serviciu privind gestionarea şi verificarea stocurilor de material lemnos, şi-ar fi însuşit şi ar fi scos din circuitul legal de evidenţă şi trasabilitate cantităţi de material lemnos aflate în gestiunea unităţii silvice.
Ulterior, inculpaţii ar fi întreprins demersuri pentru modificarea evidenţelor şi completarea stocurilor, în scopul ascunderii lipsurilor constatate.
Cercetările continuă în vederea lămuririi tuturor împrejurărilor de fapt şi stabilirii răspunderii judiciare. (N.B.)
























Comentarii