În ziua de azi, de multe ori, dacă eşti în căutarea soluţiei unei probleme, paşii te pot purta, vrând-nevrând, pe cărările digitale neexplorate încă ale serviciilor online oferite de unele instituţii guvernamentale la pachet cu un bonus surpriză: un zâmbet, dacă eşti într-o formă bună, sau un rictus amar, dacă, să zicem, nu ai dormit bine… Căci ce alte reacţii ai putea avea, în calitate de, chipurile, beneficiar, atunci când pe site-ul unei instituţii îţi apare o legătură ce titrează frumos „Servicii integral online”, doar că atunci când optezi pentru acela ce te interesează îţi apare o fereastră ce-ţi comunică „Pentru accesarea acestui serviciu aveţi nevoie de un cont. Contul se poate obţine la ghişeul oricărui Serviciu (…). Dacă aveţi deja un cont, vă rugăm folosiţi secţiunea Contul meu – Autentificare”!?…
Da, „e drum lung până departe” zice vorba din popor, însă la fel de lung e drumul şi de la asumatul „Servicii integral online” până la veşnicul, se pare, ghişeu salvator, singurul care poate să-ţi arate luminiţa de la capătul tunelului digitalizării.
Şi atunci tinzi să le dai crezare şi sindicaliştilor din învăţământ care, ieri, după blocajele majore ale platformei pentru încărcarea lucrărilor scanate, au acuzat Ministerul Educaţiei de incompetenţă, susţinând că digitalizarea „eşuată” a făcut ca mii de profesori să rămână blocaţi în şcoli pentru a încărca lucrările scanate pentru proba la Limba şi literatura română din cadrul Evaluării Naţionale pentru absolvenţii clasei a VIII-a, care a început luni.


























Comentarii