27 aprilie – 2 mai
Săptămâna aceasta a fost mai „rea” decât cea anterioară. Va deveni mai „bună” decât următoarea? De asta mă tem şi cred că nu sunt singurul! „Întrecerea” dintre Putin şi Trump în acţiuni şi declaraţii aberante sau şocante, cu efecte la nivel mondial, fac lumea mai nesigură şi evoluţia economico-socială pe planetă tot mai puţin predictibilă. Am ajuns la concluzia că şocurile permanente au ajuns aproape o normalitate în geopolitică, „schimbările de direcţie” nu mai miră pe nimeni, iar discursul în politica externă (nu îl pot denumi diplomatic) a coborât la nivelul unor afirmaţii specifice unei cârciumi de periferie.
Ordinea evenimentelor nu respectă importanţa lor în lume (sunt subiectiv şi reacţionez la decizii şocante…) şi debutează (aproape de fiecare dată) cu o altă decizie de un infantilism total a preşedintelui Trump. A hotărât (iar fără acordul Congresului!) retragerea de militari din trei state membre NATO, pentru declaraţiile liderilor lor (Germania) sau pentru refuzul de a coopera în războiul din Iran (Italia şi Spania). Cum va mai funcţiona „apărarea avansată” a SUA asigurată de forţele din Europa? Ce spun strategii, militarii sau politicienii? Dar psihiatrii? „Noaptea minţii” se extinde peste graniţele României şi peste Atlantic…
„Neînţelegerile” americano-germane, atât sub aspectul securităţii, dar şi din punct de vedere economic (Trump vrea iar tarife de 25% aplicate importurilor de maşini europene, majoritar germane!), arată dorinţa preşedintelui american de subordonare a Europei şi destrămare a UE (şi chiar NATO). Întâmplător sau nu această atitudine este similară cu cea a lui Putin sau a lui Xi. În care tabără se situează Trump? Dosarele Epstein hotărăsc? Cad în zona conspiraţionismului! Totuşi, unitatea Vestului în faţa agresiunii dictatorilor este evident afectată şi nu din cauza europenilor.
Războaiele momentului (mai ales cel din Ucraina) sunt afectate şi afectează preţul hidrocarburilor şi lanţul de aprovizionare cu ele. Dublarea preţului barilului de petrol (de la 60 la 120 de dolari, aproximativ) şi aproape triplarea valorii de metri cubi de gaz metan determină o „gură de oxigen” pentru Rusia şi Iran, mari exportatori, şi menţinerea maşinilor lor de război în funcţiune. Pentru importatori (Europa, Extremul Orient sau Asia de Sud), efectul economic este major (reducerea creşterii economice, inflaţia în creştere, probleme în transport, mai ales aerian, afectarea agriculturii prin preţul îngrăşămintelor etc.), dar şi reduce capacitatea geopolitică în acest moment dificil. Pacea, care se impune doar prin epuizarea capacităţii de finanţare a războiului (dictatorii nu sunt afectaţi de numărul victimelor sau de amploarea distrugerilor), pare tot mai îndepărtată. Odată în plus, interesele lui Trump şi ale lui Putin coincid!?
Putin îi cere lui Trump să medieze o încetare a focului, pentru data de 9 Mai, de frica dronelor ucrainene care ar putea afecta parada militară. De ce lui Trump şi nu altui lider important şi cu „trecere” la Zelensky (Erdogan, Macron, Xi, Meloni etc.) nu cred că este un mister pentru mulţi. Are multă încredere pentru că… (adăugaţi dumneavoastră).
Am urmărit vizita Regelui Charles al III-lea în SUA cu interes şi plăcere. Întâlnirea cu brutalitatea needucată a lui Trump a fost superb contracarată cu diplomaţie şi umor. Vom mai avea în viitor relaţii internaţionale bazate pe echilibru politic, beneficii comerciale reciproce şi respect faţă de parteneri? Sper că va reveni moda „mănuşilor de catifea” care să acopere pumnii strânşi agresiv, iar diplomaţia să înlocuiască mitocănia la nivel înalt.
DAN STRUTINSCHI

























Comentarii