> În primele 10 luni au fost depistaţi 10.700 de ucraineni care au intrat ilegal în ţară, dintre care 3.767 în judeţul Suceava
Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Sighetu Marmaţiei a prezentat, miercuri, date esenţiale privind supravegherea şi controlul frontierei de stat a României cu Ucraina şi Ungaria.
ITPF Sighetu Marmaţiei monitorizează o frontieră de 464,306 km, dintre care 97,83 km cu Ungaria şi 366,476 km cu Ucraina, având ca obiectiv principal prevenirea migraţiei ilegale, combaterea criminalităţii transfrontaliere şi asigurarea securităţii frontierei externe a Uniunii Europene.
Potrivit şefului ITPF Sighetu Marmaţiei, chestor de poliţie Florin Coman, în contextul războiului din Ucraina, structurile MAI au luat măsuri suplimentare pentru a sprijini cetăţenii ucraineni care fug de conflict, iar fiecare cetăţean ucrainean care a solicitat intrarea în România a avut acces la forme de protecţie, inclusiv protecţia temporară.
Printre măsurile implementate la frontiera cu Ucraina se numără suplimentarea personalului la punctele de trecere, colaborarea cu agenţi FRONTEX şi desfăşurarea de misiuni aeriene pentru monitorizare. Un punct cheie în gestionarea crizei a fost deschiderea traficului la Punctul de Trecere a Frontierei Vicovu de Sus, din judeţul Suceava, precum şi reamenajarea punctului de trecere Siret, pentru a facilita fluxul dintre cele două ţări.
Potrivit sursei citate, în primele 10 luni ale anului 2024, la frontiera de nord a judeţului Suceava au fost depistaţi 3.767 de cetăţeni ucraineni care au trecut ilegal frontiera, dintr-un total de 10.700 de cetăţeni ucraineni pe întreg sectorul de frontieră al celor trei judeţe – Maramureş, Suceava şi Satu Mare. Faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, numărul cetăţenilor depistaţi ilegal a crescut semnificativ, respectiv s-a triplat.
Ni s-a precizat că punctele de frontieră din judeţul Suceava sunt supravegheate intens, iar, în cazul depistării unor treceri ilegale, persoanele sunt sprijinite conform legii, multe solicitând imediat protecţie temporară.
Războiul din Ucraina a condus la o creştere a numărului de cetăţeni ucraineni care riscă să treacă ilegal graniţa, adesea în condiţii periculoase, precum traversarea râului Tisa sau a munţilor la altitudini de până la 1.900 de metri, în zone greu accesibile şi condiţii de iarnă. Din păcate, s-au înregistrat şi incidente tragice, cu 25 de cetăţeni ucraineni descoperiţi decedaţi de la începutul conflictului.
De asemenea, au fost intensificate acţiunile în zonele frecventate de cetăţeni ucraineni, inclusiv verificări rutiere şi prevenirea victimizării, prin colaborare strânsă cu instituţii şi structuri ale MAI. Acţiunile de salvare şi sprijin pentru cetăţenii ucraineni au cuprins, în acest an, 65 de intervenţii pe teritoriul României, dintre care multe pe raza judeţului Suceava.
În ceea ce priveşte protecţia internaţională şi temporară acordată cetăţenilor ucraineni, ITPF Sighetu Marmaţiei a emis 7.535 de permise de protecţie temporară în acest an, cu un număr semnificativ înregistrat la sediul său din Maramureş.
În judeţul Suceava, numărul cererilor pentru protecţie a crescut faţă de anul trecut, iar numărul de persoane care au solicitat protecţie temporară a fost mai mare decât în anii precedenţi, ca urmare a afluxului mare de persoane din Ucraina. (N.B.)
























Comentarii