> El a fost lovit de autoturismul condus de un şofer băut
Un pieton a murit, joi seara, la Horodnic de Sus într-un accident rutier.
Potrivit anchetei poliţiştilor, în jurul orei 19:50, un bărbat din comuna Horodnic de Sus conducea un autoturism pe DC 45, pe raza comunei Horodnic de Sus, dinspre comuna Voitinel, către municipiul Rădăuţi. Acesta a lovit un pieton care avea aceeaşi direcţie şi care se deplasa pe partea dreapta a drumului comunal, împingând o roabă.
După impact, conducătorul auto şi-a continuat deplasarea pe o distanţă de aproximativ 400 de metri, oprind autoturismul pe un drum comunal care face accesul la locuinţa sa de domiciliu, după care s-a întors pe jos la locul accidentului.
În urma impactului a rezultat avarierea autoturismului şi decesul pietonului, un bărbat de 59 de ani, din comuna botoşăneană Şendriceni.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul testului indicând 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat. El a fost condus la Spitalul Municipal Rădăuţi, unde, cu consimţământul său, i-au fost recoltate probe biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei. De asemenea, a fost testat şi cu aparatul drugtest, rezultatul fiind negativ. (N.B.)
























Comentarii