PSD Suceava 2020

Handbal masculin, Liga Naţională

CSU din Suceava s-a impus la limită în faţa grupării CSM Reşiţa

> Într-un meci contând pentru etapa a X-a, CSM Reşiţa – CSU din Suceava 20-21 (10-10)

CSU din Suceava a reuşit ce şi-a propus în meciul din cadrul etapei a X-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Avertizaţi de valoarea elevilor lui Bojan Botulija şi de prezenţa în lot a celor doi georgieni transferaţi în vară, Teimuraz Orjonikidze şi Irakli Kbilashvili, sucevenii au fost foarte atenţi în duelul cu CSM Reşiţa, de la finele săptămânii trecute.

Bănăţenii au început partida foarte montaţi, iar acest aspect s-a văzut pe tabela de marcaj. Reşiţa a condus cu 7-4 în minutul 17 şi cu 10-7 în minutul 26, dar până la pauză jucătorii antrenaţi de Adrian Chiruţ şi Iulian Andrei au reechilibrat disputa, scorul la finalul primei reprize fiind egal, 10-10.

Partea a doua a aparţinut formaţiei sucevene, care a avut un „înger” păzitor, portarul Darius Makaria. Acesta a apărat două contraatacuri, două aruncări de la şapte metri, dar şi alte mingi în situaţie de unu la unu ce s-au dovedit a fi decisive. Elevii lui Adrian Chiruţ s-au desprins la 21-18 cu două minute înainte de final, Reşiţa a forţat revenirea, s-a apropiat la 20-21, dar sucevenii au gestionat bine ultimul atac şi şi-au trecut în cont a doua victorie din acest sezon competiţional.

CSU din Suceava: Makaria, Grigoraş – Loic (2), Kobzii (1), Sadovyi (1), Nalbantoglu, Furak (2), Olariu (3), Balazs Botond (2), Tofănel, Mihalcea, Popia, Dascălu (3), Petrov (1), Maxim Oancea (2), Alin Cîmpan (3), Manjic (1).