Colegiul Naţional de Informatică „Spiru Haret” Suceava a obţinut o nouă finanţare pentru proiectul Youth to Business Enterprise, ce îşi propune să dezvolte competenţele antreprenoriale ale elevilor, care să îi ajute să-şi dezvolte propria afacere. Proiectul se va desfăşura până în 2018, este realizat cu sprijinul Comisiei Europene, fiind rezultatul muncii comune a unui grup de profesori din cele opt ţări participante: România, Marea Britanie, Franţa, Spania, Turcia, Polonia, Olanda şi Slovacia.
Coordonatorii proiectului au informat că elevii vor învăţa cum să-şi realizeze propriul plan de afaceri şi cum să-l implementeze la nivel local. În acest scop vor face, mai întâi, un studiu de piaţă pentru a stabili domeniile în care se pot efectua investiţii şi care pot fi dezvoltate la nivelul comunităţii locale. „Membrii grupului-ţintă al proiectului îşi vor folosi creativitatea în construirea propriilor companii şi vor avea ca principal scop dezvoltarea economică la nivel local, naţional şi internaţional. Pas cu pas, elevii vor parcurge fiecare etapă a unui plan de afaceri, urmând ca la sfârşitul proiectului să aibă un plan de afaceri care poate fi aplicat la nivel local, naţional sau chiar internaţional” au precizat coordonatorii proiectului. Directorul colegiului, prof. Virginel Iordache a declarat, referitor la proiect, că aduce în prim-plan marketingul modern, punând în discuţie impactul noilor tehnologii, surse de finanţare, oameni şi companii, modele şi idei.
„Viitorul fiecărui tânăr şi, în general, viitorul acestei ţări trebuie să se clădească pe idei noi, pe tehnologii noi, care să creeze plus valoare. Proiectul se adresează elevilor şi, de ce nu, cadrelor didactice, viitorii întreprinzători şi antreprenori din cadrul Colegiului Naţional de Informatică şi nu numai, care vor să construiască proiecte de afaceri viabile, care au ambiţie, perseverenţă, caută soluţii şi nu se dau bătuţi. În cadrul proiectului elevii şi cadrele didactice pot interacţiona cu diverşi antreprenori, unii la început de drum, alţii cu câţiva ani de experienţă, având posibilitatea de a se informa asupra «firului epic» al afacerii lor, schimba impresii, dorinţe şi expectanţe prin intermediul vizitelor reciproce sau a e-mail-urilor, iniţia posibile colaborări”.
Prima întâlnire transnaţională a proiectului s-a desfăşurat în luna noiembrie, în Spania, la Instituto de Educacion Secundaria Playa San Huan, din Alicante, unde Colegiul Naţional de Informatică a fost reprezentat de prof. Daniela Rotaru şi Oana Savin. „În cadrul acestei întâlniri, membrii echipelor de proiect au discutat despre activităţile proiectului, despre cele opt vizite de proiect ce vor avea loc pe parcursul celor trei ani, despre responsabilităţile fiecărei ţări implicate şi despre costurile legate de management. De asemenea, membrii participanţi au simulat realizarea unei afaceri specifice zonei din care aceştia provin” au mai transmis coordonatorii. În timpul vizitei din Spania, profesorii coordonatori au semnat un regulament al proiectului, cu reguli ce trebuie respectate pe parcursul întregului proiect, şi îndatoririle pe care le are fiecare ţară participantă.
Următoarea mobilitate se va desfăşura în perioada 14-20 martie, în Olanda, unde elevi ai colegiului sucevean vor învăţa lucruri noi de la colegii din străinătate, pe care le vor putea aplica după absolvirea liceului.


























Comentarii