Ceilalți laureați la secțiunea soliști vocali sunt Răzvan Năstăsescu din Târgu Mureș, Ciprian Zopota din Oradea, Larisa Lorena Pella din Reșița, Codruța Jula din Cluj, Mădălina Someșan din Satu Mare, Iuliana Iordache și Iuliana Bularcă, Brașov. „Premiul de Popularitate” a revenit solistei vocale Diana Gherman din Zalău. La categoria soliști instrumentiști ceilalți câștigători sunt Ioszif Molnar, vioară, Târgu Mureș, Ionuț Bolojan, taragot, Zalău, Ionuț Rotar, vioară, Satu Mare, Marian Duțu, vioară, Reșița, Vasile Cordea, vioară, Baia Mare. Potrivit președintelui ju-riului, prof. Emil Havriliuc, directorul Ansamblului Artistic „Ciprian Porumbescu”, la Festivalul „Cântecele Neamu-lui” nivelul participanților a fost ridicat, ei apropiindu-se foarte mult de evoluțiile so-liștilor vocali și instrumen-tiști profesioniști. „A fost o dovadă foarte bună că școlile populare de arte din țară sunt pepiniere pentru ansamblu-rile artistice profesioniste. Atât repertoriul, cât și interpretarea și costumele au fost autentice. Era necesar la Suceava un astfel de festival național, care să reunească într-un spațiu binecuvântat de Dumnezeu cum este Bucovina atâtea voci bune, atâția oameni care pot deveni mari interpreți de folclor și cântece de muzică populară”, a spus Emil Havriliuc. Reamintim că organizatorii evenimentului au fost Școala de Artă „Ion Irimescu” Suceava, Consiliul Județean Suceava, Administrația Fondului Cultural Național, Ansamblul artistic „Ciprian Porumbescu” și Asociația Regională de Educare a Adulților Suceava.
Festivalul de Folclor „Cântecele Neamului”
La Festivalului Național de Folclor „Cântecele Neamului”, sucevenii participanți au „cules” două premii II, un premiu III, un premiu special și o mențiune, aducând astfel o notă bună Școlii Populare de Artă „Ion Irimescu” Suceava, organizatoarea evenimentului, ai cărei elevi sunt. La secțiunea soliști vocali, premianții noștri sunt Alexandra Ungureanu, premiul II, Tudorița Baltag, premiul III, și Marian Răileanu, de numai 8 ani, care a obținut „Premiul special al juriului”. La soliști instrumentiști, tot premiul II a fost obținut de Bogdan Cotruț, țambal, iar mențiune – Leonard Raicu, clarinet. Aflat la prima ediție, festivalul s-a adresat elevilor și absolvenților de școli populare de artă din țară. Premiile I ale festivalului au fost obținute de Ana Maria Cardoș din Baia Mare, la categoria soliști vocali, și Radu Nemeș, vioară, din Oradea, la soliști instrumentiști.
Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!


























Comentarii