> Trei persoane au fost rănite
Un accident rutier în care au fost implicate trei autoturisme s-a produs sâmbătă, 12 iulie 2025, la ieşirea din municipiul Suceava, pe drumul spre Fălticeni, la intersecţia dintre strada Petru Rareş din localitatea Ipoteşti şi DN2.
Potrivit anchetei poliţiştilor, un tânăr de 19 ani, din comuna Udeşti, aflat la volanul unui autoturism Volkswagen Passat, nu a respectat indicatorul STOP şi a intrat pe DN 2, unde a lovit un autoturism Opel Insignia condus de un bărbat, de 41 de ani, din municipiul Suceava.
În urma impactului, Opelul a fost proiectat într-un al treilea autoturism, un Hyundai, condus de un bărbat de 40 de ani, din municipiul Fălticeni.
Accidentul s-a soldat cu rănirea uşoară a trei pasageri din autoturismul Hyundai: o femeie de 33 de ani, un copil de 1 an şi un alt copil de 6 ani, toţi din Fălticeni.
La faţa locului au intervenit rapid pompierii militari cu o autospecială de descarcerare, în timp ce asistenţa medicală a fost asigurată de două echipaje ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ).
Victimele, diagnosticate cu traumatisme craniene uşoare şi escoriaţii, au fost transportate la Unitatea de Primiri Urgenţe Suceava pentru îngrijiri medicale.
Toţi conducătorii auto implicaţi au fost testaţi cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative pentru consumul de alcool.
Poliţiştii din cadrul Biroului Rutier Suceava continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă. (N.B.)
























Comentarii