Handbal masculin, Cupa României

CSU Suceava a promovat şi al doilea examen cu Poli Timişoara

> După succesul din campionat, CSU Suceava a învins-o în Cupă pe Poli Timişoara cu 35-32

La mai puţin de două zile distanţă de confruntarea din campionat, încheiată cu victoria universitarilor, cu scorul de 34-30, formaţiile Politehnica Timişoara şi CSU Suceava s-au întâlnit în Cupa României, tot în sala „Constantin Jude” de pe malul Begăi. Câştig de cauză a avut şi de această dată trupa antrenată de Bogdan Şoldănescu, care s-a impus la final cu 35-32 şi s-a calificat în optimile competiţiei.

Suceveni au început bine partida, astfel că în jumătatea primei reprize au ajuns să beneficieze de un avans de patru goluri pe tabela de marcaj, 12-8. Încurajaţi de public, bănăţenii au revenit în meci şi au intrat în avantaj la cabine, 18-17. Timişorenii au reuşit să se menţină la conducere până în minutul 49, atunci când „alb-albaştrii” au apăsat pe pedala de acceleraţie şi s-au desprins decisiv.

CSU Suceava: Dragoş Podovei (6 intervenţii, un gol), Mihai Merlă (2), Darius Makaria – Botond Balazs (7 goluri), Bogdan Mănescu (7), Cătălin Zariţchi (6), Alex Dascălu (5), Cosmin Lupu (4), Andrei Bruj (1), Eduard Iordachi (1), Alexandru Bologa (1), Vencel Csog (1), Albert Vizitiu (1), Adrian Tîrzioru, Pavel Loic, Alexandru Focşăneanu.