Preşedintele Organizaţiei Judeţene PSD Suceava, senatorul Ioan Stan, a declarat, vineri, că, în doar două săptămâni de la preluarea conducerii Guvernului, PSD a oprit creşterea preţurilor la alimente, rezolvând astfel principala problemă a românilor.
„Măsura limitării adaosului comercial se dovedeşte a fi eficientă şi agreată de toate părţile implicate. Contrar unor temeri, exprimate inclusiv de Consiliul Concurenţei, decizia a fost luată prin consens cu operatorii economici, astfel încât piaţa să nu fie perturbată iar furnizarea produselor alimentare cu adaos plafonat să nu fie întreruptă” a precizat senatorul.
Ioan Stan susţine că, drept urmare, la producători nu există o limită privind stabilirea preţurilor şi nu se intervine în niciun fel asupra preţurilor de vânzare ale fermierilor, dar că, în schimb, la procesatori, cota maximă de adaos comercial este de 20% peste costurile de producţie.
„Distribuitorii vor avea cota maximă de adaos comercial cumulată de 5%. Adică indiferent câţi distribuitori sunt pe lanţul comercial, adaosurile cumulate ale acestora nu pot depăşi în total 5% din preţul de vânzare al procesatorului. La retaileri: cota maximă de adaos este de 20% faţă de preţul de achiziţie de la distribuitori/procesatori sau fermieri. În acest adaos maxim sunt incluse şi aşa-zisele taxe de raft” a arătat senatorul PSD.
Mai mult, conform ordonanţei de urgenţă, toate contractele comerciale în desfăşurare se vor modifica în termen de 30 de zile, ceea ce înseamnă că de la începutul lunii august toate contractele vor aplica prevederile detaliate mai sus.
„Din punctul nostru de vedere, cel mai important aspect al acestei OUG este plafonarea adaosurilor comerciale la produsele de bază. Acestea sunt:
1) Pâinea albă simplă cu gramaj cuprins între 300-500 grame, fără specialităţi;
2) Laptele de vacă proaspăt 1 litru, grăsime 1,5%;
3) Brânza telemea din lapte de vacă vrac;
4) Iaurtul simplu din lapte de vacă, 3.5% grăsime, cu gramaj maxim 200 grame;
5) Făina albă de grâu «000» 1 kg;
6) Mălai 1 kg;
7) Ouăle de găină calibrul M 10 buc;
8) Uleiul de floarea-soarelui 1 litru;
9) Carnea proaspătă pui (pui întreg, tacâmuri, pulpe, aripi – varianta standard);
10) Carnea proaspătă porc (carne lucru, pulpă, spată);
11) Legumele proaspete vrac (roşii, ceapă, castraveţi, fasole uscată, morcovi, ardei gras şi ardei kapia);
12) Fructele proaspete vrac (mere, prune, pepene roşu, struguri de masă);
13) Cartofii proaspeţi albi vrac;
14) Zahăr alb tos 1 kg.
Avem convingerea că această măsura va proteja puterea de cumpărare a românilor cu venituri mici şi medii, care au fost cel mai afectaţi de inflaţie” a mai spus senatorul PSD Ioan Stan. (N.B.)


























Comentarii