Festivalul Naţional al Ouălor Încondeiate care s-a desfăşurat în weekend la Ciocăneşti a adus, pe lângă manifestările deja consacrate în ediţiile anterioare, şi o serie de ateliere de lucru şi concursuri de încondeiat ouă destinate copiilor, adolescenţilor şi tinerilor.
Vicepreşedintele CJ Suceava Niculai Barbă, care a fost prezent la Ciocăneşti la aceste manifestări, a apreciat că aceste concursuri pentru tineri sunt foarte importante.
„Consider importantă atragerea şi implicarea copiilor în aceste activităţi pentru continuarea tradiţiilor. Am văzut copii din alte judeţe care au spus că au venit aici să vadă şi să înveţe. Cei mai mici se bucurau ca la joacă” a spus Niculai Barbă.
El a subliniat că, aşa cum afirma şi la Crăciun, aceste activităţi nu trebuie să fie întrerupte niciodată, indiferent de vremuri.
„Am încurajat organizarea de activităţi specifice Bucovinei de Sfintelor Sărbători în toate localităţile din judeţul Suceava” a mai declarat Niculai Barbă.
De menţionat că acest complex de manifestări pentru copii şi tineret, derulat sub semnul educaţiei pentru artă populară autentică, a ajuns deja la a V-a ediţie şi a fost găzduit de Şcoala Gimnazială din Ciocăneşti.
Manifestările au cuprins trei secţiuni, prima fiind Concursul interjudeţean de cultură şi civilizaţie românească „Tradiţie – valoare sacră”, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava şi destinat preşcolarilor, elevilor de clase primare şi de gimnaziu, la care au participat 13 instituţii şcolare din judeţele Suceava, Botoşani, Braşov şi Galaţi. S-au acordat 15 premii I, 20 premii II, 20 de premii III şi un premiu special.
La celelalte două secţiuni, s-a alăturat ca partener şi Centrul Cultural „Bucovina”, respectiv Concursul „Doctor Anton Setinic”, destinat încondeietorilor liceeni, la care au participat concurenţi din judeţele Suceava, Neamţ şi Braşov, în cadrul căruia s-au acordat 5 premii I, 3 premii II, 3 premii III şi 3 menţiuni, şi Concursul „Învăţător Novac Norbert”, destinat studenţilor, la care au participat concurenţi din judeţele Suceava şi Neamţ, acordându-se un premiu I şi un premiu II.
Pentru Expoziţia-concurs „Coşul Pascal”, Centrul Cultural „Bucovina” a acordat premii în bani şi a asigurat, de asemenea, juriul de specialitate. S-au înscris 22 de concurenţi, care au obţinut 6 premii I, 6 premii II, 7 premii III şi 3 menţiuni.
Aflăm că nivelul valoric al celor mai mulţi dintre concurenţii mari şi mici a fost foarte ridicat, ceea ce demonstrează importanţa continuităţii concursurilor de încondeiat ouă şi a exersării activităţilor de cunoaştere a tradiţiilor premergătoare sărbătorilor pascale.
Tot prin sprijinul Centrului Cultural „Bucovina” a fost organizat la Ciocăneşti, în cele două zile de festival, un târg al meşterilor populari, care a cuprins 15 participanţi din judeţul Suceava. (N.B.)



























Comentarii