Victorie pentru Şomuz Fălticeni cu Ceahlăul Piatra Neamţ şi remiză pentru Bucovina Rădăuţi la Miroslava

Etapa a V-a a Seriei I a Ligii a III-a a fost una pozitivă pentru formaţiile sucevene Şomuz Fălticeni şi Bucovina Rădăuţi. Echipa pregătită de Iulian Ionesi a reuşit o victorie de prestigiu, 2-0, cu Ceahlăul Piatra Neamţ.

A fost 0-0 la pauză, dar în repriza secundă fălticenenii au reuşit să marcheze de două ori, prin Sahru, în minutul 75, şi Robert Ciobanu, în minutul 88.

Bucovina Rădăuţi şi-a păstrat invincibilitatea şi după runda a V-a, gruparea pregătită de Florin Cristescu reuşind să se întoarcă cu un punct de la Ştiinţa Miroslava. Pentru rădăuţeni, etapa a VI-a este cea a duelului cu Foresta Suceava.