> Potrivit consilierului local, aceştia s-au săturat să fie spectatori la distrugerea urbanistică a Sucevei, luând atitudine faţă de „aşa-zisul proiect” promovat de Primărie
Preşedintele Organizaţiei Municipale PSD Suceava, consilierul local Dan Ioan Cuşnir, a transmis, joi, că parcul Şipote trebuie amenajat de specialişti, printr-un proiect care să fie rezultatul unui concurs de proiecte, care să aibă la bază o temă de proiectare construită de specialişti, ca urmare a unei consultări publice.
„După ce i-a fost demascată premeditarea în cazul intenţiei de a distruge şi parcul Şipote, Ion Lungu pare să înţeleagă că sucevenii nu mai vor ca nişte nespecialişti să decidă pentru viitorul oraşului. În conferinţa de presă din data de 10.03.2021, primarul Lungu a anunţat că va lua iniţiativa demarării unui concurs de proiecte. Câtă lipsă de decenţa şi de bun-simţ! Iniţiativa organizării concursului de proiecte au avut-o specialiştii în urbanism, arhitecţii, reprezentanţii societăţii civile şi cetăţenii, care s-au săturat să fie spectatori la distrugerea urbanistică a Sucevei şi au luat atitudine la aşa-zisul proiect de amenajare a parcului Şipote promovat de Primărie” a arătat Dan Ioan Cuşnir.
Liderul opoziţiei din Consiliul Local Suceava a spus, că în loc să pună specialiştii la treabă, în anul 2018, Primăria Suceava „a contractat servicii de consultanţă ilegale şi a efectuat în anul 2019 plăţi ilegale” şi că toate acestea au fost „premeditate” de „o hotărâre ilegală” a Consiliului Local din anul 2017, votată doar de consilierii locali PNL, PMP şi ALDE.
„Încă din şedinţa de consiliu local din data de 28.09.2017, primarul Lungu a premediat decizii fără respectarea parcursului legal, etic şi moral, în cazul parcului Şipote. Cu votul consilierilor locali PNL, PMP şi ALDE, dar fără să aibă aprobarea consilierilor locali PSD care au prezentat argumente solide, atât juridice, cât şi morale, împotriva acelui proiect de hotărâre, primarul Ion Lungu a obţinut aprobarea de principiu pentru a demara amenajarea parcului Şipote, deşi acesta nu era în proprietatea Primăriei” a explicat preşedintele PSD Suceava.
El consideră că, în mod ilegal, primarul Ion Lungu a cheltuit, prin cumpărare directă, 98.800 lei din taxele şi impozitele plătite de suceveni, pentru servicii de consultanţă care aveau să se concretizeze în „aşa-zisul proiect de amenajare a parcului Şipote”.
„Nu mai acceptăm ca decizii cu impact major să fie gândite şi implementate fară specialişti! Nu mai acceptăm ca oameni care nu locuiesc în Suceava, cum este cazul primarului Lungu şi al viceprimarului Harşovschi, să impună sucevenilor decizii fară consultare publică reală. Ceea ce a făcut primarul Lungu în cazul parcului Şipote nu a fost consultare publică, ci a fost doar prezentarea unei soluţii superficiale deja luate şi mimarea consultării publice” consideră Dan Ioan Cuşnir.
Potrivit liderului social-democrat sucevean, consultarea publică reală trebuie să aibă loc înainte de construirea temei de proiectare de specialişti şi nu de persoane fară o minimă pregătire de specialitate.
„Tema de proiectare trebuie să fie construită pe nevoile cetăţenilor şi ale urbei. Suceava are un singur parc dendrologic, nu mai multe. Nu putem permite ca Lungu şi Harşovschi să distrugă şi această ultimă şansă de a construi ceva excepţional, memorabil pentru suceveni. Au distrus esplanada Casei de Cultură proiectată de renumitul arhitect Porumbescu. Au ratat şansa de a amenaja plăcut, util şi frumos zona de agrement Tătăraşi. Pe cei care au făcut ca Suceava să devină dintr-un oraş frumos un oraş al pavelelor de slabă calitate şi al străzilor jegoase nu îi putem lăsa să distrugă şi parcul Şipote” a subliniat Dan Ioan Cuşnir.
El afirmă că parcul Şipote trebuie amenajat de specialişti, printr-un proiect care să fie rezultatul unui concurs de proiecte, care să aibă la bază o temă de proiectare construită de specialişti, ca urmare a unei consultări publice.
„Suceava are nevoie de un arhitect-şef cu viziune, Suceava are nevoie urgentă de plan urbanistic general. Suceava are nevoie de reguli care să ducă la ordine, inclusiv în urbanism. Suceava are nevoie de reguli care să reglementeze sau chiar să interzică construcţiile în zona care impactează parcul Şipote, indiferent ce grupuri de interese vor fi deranjate de aceste reguli. Suceava are nevoie de primenirea Comisiei Tehnice din cadrul Primăriei Suceava. Suceava are nevoie de o comisie de estetică urbană. Suceava are nevoie de oameni noi, cu mentalităţi aliniate vremurilor. Nu vor putea salva urbanismul şi esteticul Sucevei aceiaşi oameni care le-au distrus. Este momentul în care trebuie să spunem Suceava trezeşte-te!” a concluzionat Dan Ioan Cuşnir. (N.B.)


























Comentarii