Handbal masculin, Liga Naţională

CSU din Suceava şi-a luat revanşa în faţa celor de la CSM Făgăraş

> Într-un meci din cadrul etapei a XVII-a, CSM Făgăraş – CSU din Suceava 22-29 (9-13)

CSU din Suceava a ajuns după etapa a XVII-a a Ligii Naţionale de handbal masculin pe o poziţie pe care, suntem convinşi, ar dori să încheie şi actualul sezon competiţional. Elevii antrenorilor Adrian Chiruţ, Iulian Andrei şi Bogdan Şoldănescu şi-au luat revanşa în faţa celor de la CSM Făgăraş după înfrângerea din turul campionatului.

Handbaliştii suceveni au făcut un meci bun împotriva braşovenilor şi au dominat destul de clar jocul. Apărarea a fost cea care a dus greul în gruparea suceveană şi a fost completată de un contraatac foarte eficient, dovadă fiind cele 12 goluri marcate de extremele sucevene. Şi revenirea lui Botond Balazs a fost una de bun augur, el marcând 5 goluri în victoria cu 29-22 (13-9) a celor de la CSU din Suceava în faţa celor de la CSM Făgăraş.

Dacă în partida cu Steaua sucevenii au fost cei care au ratat la greu, în partida cu făgărăşenii echipa antrenată de Adrian Chiruţ a speculat ratările avute de braşoveni în debutul meciului şi s-a distanţat până la jumătatea primei reprize la 7-3, ecart de patru goluri ce s-a păstrat până la pauză, care consemna scorul de 13-9 pentru suceveni.

Confruntată cu numeroase probleme de efectiv, gruparea braşoveană nu a rezistat în faţa iureşului bucovinean din repriza a doua. Cîmpan, Kobzii, Furak şi Balazs au marcat 23 din cele 29 de goluri ale sucevenilor, care au câştigat clar în final cu 29-22.

Graţie victoriei din etapa a doua a returului, CSU Suceava a făcut un salt de două locuri în clasamentul Ligii Naţionale, până pe 10.

CSU Suceava: Grigoraş (1 gol), Makaria – Cîmpan (7 goluri), Kobzii (6), Furak (5), Balazs (5), Lupu (2), Păunescu (2), Loic (1), Popia, Petrov, Sadovyi, Nalbantoglu, Costea, Stanciuc şi Oancea. Antrenori: Adi Chiruţ, Iulian Andrei şi Budi Şoldănescu.