Fotbal, Liga a III-a

Festival de goluri pe stadionul „Areni”

> Foresta Suceava a învins-o pe CSM Paşcani cu 10-0

> Şi Bucovina Rădăuţi, şi Şomuz Fălticeni au câştigat în etapa a IX-a

Pe o vreme splendidă şi un teren al stadionului „Areni” impecabil, Foresta Suceava a primit, la sfârşitul săptămânii trecute, vizita ultimei clasate, CSM Paşcani, într-un meci contând pentru etapa a IX-a a Seriei I a Ligii a III-a.

Aşa cum era de aşteptat, gazdele au învins clar „lanterna roşie”. Dacă la pauză a fost doar 3-0, gazdele s-au dezlănţuit în repriza secundă şi au mai marcat de şapte ori! Cele zece goluri ale Forestei Suceava au fost înscrise de Robert Martin (14, 53, 56), Paul Mateciuc (38), Andrei Cerlincă (43, 76, 89), Vasile Hagiu (55), Alexandru Marin (65, 70).

Etapa a IX-a a fost una bună şi pentru Bucovina Rădăuţi şi Şomuz Fălticeni. Elevii antrenorilor Dorin Goian şi Daniel Bălan au trecut cu 4-1 de CSM Focşani prin golurile reuşite de Ionuţ Plămadă, Stoian, de două ori, şi Netbai.

În sfârşit, şi Şomuz Fălticeni şi-a bucurat suporterii cu o victorie pe teren propriu. Fălticenenii s-au impus în faţa celor de la FC 2 Botoşani prin punctele izbutite de Julei şi Afalna, pentru oaspeţi unicul gol fiind reuşit de Habet.

În etapa a X-a, Bucovina Rădăuţi va juca la FC 2 Botoşani, Şomuz Fălticeni la Ozana Tg.Neamţ, iar Foresta Suceava la Dunărea de Jos Galaţi.

(Foto: ADRIAN POPOVICI)

Rezultate consemnate în etapa a IX-a:

CSM Bacău – Ozana Târgu Neamţ               1-3

Armanu (46) / Alexandru Iulian Zaharia (5), Radu Miron (52), Eusebiu Mercaş (90+1)

Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Aerostar Bacău    0-2

Ionuţ Chirilă (25), Cătălin Vraciu (50)

Foresta Suceava – CSM Paşcani                            10-0

Robert Martin (14, 53, 56), Paul Mateciuc (38), Andrei Cerlincă (43, 76, 89), Vasile Hagiu (55), Alexandru Marin (65, 70)

Huşana Huşi – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  0-4

Vlăduţ Andreş (10), Arsene Luboya (12), Vasile Petra (59), Raul Iliescu (80)

Şomuz Fălticeni – FC Botoşani 2                 2-1

Eduard Julei (28), Christ Afalna (77) / Marian Habet (88)

Bucovina Rădăuţi – CSM Focşani                4-1

Ionuţ Plămadă (7), Ionel Stoian (35, 56), Iosif Netbai (67) / Sergiu Jurj (33)

Sporting Lieşti – Ştiinţa Miroslava              1-3

Ştefan Adamache (33) / Eduard Sandu (20 – penalti), Andrei Florean (48), Vlăduţ Mocanu (65)

KSE Târgu Secuiesc – SC Oţelul Galaţi                   3-4

Emilian Popa (17, 42 – penalti), Zsolt Tanko (19) / Marius Matei (12, 65, 78), Cosmin Stoian (32)