Foresta Suceava a pierdut disputa cu Sepsi Sfântu Gheorghe

> Într-un joc din etapa a XXXV-a, Foresta Suceava – Sepsi Sf. Gheorghe 2-4

Foresta Suceava s-a străduit în meciul cu Sepsi Sfântu Gheorghe, din etapa a XXXV-a a Ligii a II-a, dar până la urmă a pierdut cu 2-4. Jucătorii suceveni au trecut peste dificultăţile financiare cu care se confruntă clubului şi chiar s-au străduit. Oaspeţii, mai lucizi şi atenţi în faţa porţii, au câştigat cu destule emoţii. Deşi publicul sucevean se pregătise să se ia de covăsneni şi îi „bozgorise” deja, gruparea din Sfântu Gheorghe a avut în teren, în majoritate, pui de dac precum Dumbravă, Huiban, Ursu, Greu sau Minciună. Singurul „suspect” a fost camerunezul Issa. Cea mai bună glumă scoasă de un mucalit din tribune a fost „Vraciu a dat de Greu şi fost prins cu o Minciună”.

Diferenţa de organizare şi obiectiv dintre cele două formaţii s-a văzut în atitudinea jucătorilor încă din startul meciului de pe „Areni”. Sepsi Sfântu Gheorghe a fost echipa stăpână pe ea, a construit cu calm şi i-a ţinut pe suceveni departe de propria poartă. Astfel stând lucrurile, ocaziile au apărut rar. Huiban putea deschide scorul din minutul 5, dar Hînţăscu s-a opus, pentru ca golgheterul Hadnagy (18) să liniştească secuii, cu un gol din faţa porţii goale, după ce mingea a circulat pe traseul Greu – Huiban, Cerlincă şi portarul Hânţăscu având şi ei partea lor de vină la golul primit.

Era rezultatul dorit de Sepsi, diferenţa era clară, dar echipa din Sfântul Gheorghe a greşit tactica când a încercat să se concentreze pe posesie şi să nu mai forţeze poarta. Foresta Suceava, echipa care nu periclitase cu nimic poarta lui Niczuly timp de 40 de minute, a devenit periculoasă, iar Bogdan Rusu a egalat din plonjon cu capul din centrarea lui Grumezescu (42).

Oaspeţii a făcut imediat 2-1, la prima ocazie de după golul primit, Ursu suflându-i pur şi simplu mingea din faţă portarului Hânţăscu, rămas imobil pe linia porţii.

Repriza secundă a început spectaculos. Vraciu (46) putea face 2-2, în timp ce Hadnagy (47) a pus mingea pe bara transversală. A fost până la urmă 3-1, Issa transformând un penalti după un fault inutil şi neintenţionat al lui Cerlincă, care a alunecat ca pe gheaţă în careul propriu. Emoţiile însă nu s-au încheiat pentru cei de la Sepsi Sfântu Gheorghe pentru că portarul Niczuly a scăpat mingea în poartă ca pe un peşte alunecos după un şut deviat a lui Bogdan Rusu.

Cu sucevenii puşi să dea lovitura în ultimele minute, toţi avansând în careul oaspeţilor la o serie consecutivă de cornere, Vlad Bujor (90+4) a scăpat pe contraatac şi după o cursă de 50 de metri a marcat pentru 4-2 şi a stabilit scorul final.

Foresta Suceava: Hînţăscu – A. Mutu (Aeroaiei 56′), D. Lung (cpt.), Masella, Drugă – Cerlincă, Dumitriu (Dănilă 20′), Vl. Stănescu, Căinari (Grumezescu 32′) – Vraciu, Bg. Rusu.

Rezerve neutilizate: Niga – Alin Florescu, C. Buziuc, Coroamă

Antrenor: Marius Lup.

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – Răduţoiu, I. Ursu, Rz. Damian, Dumbravă – Minciună, M. Burlacu – Huiban (Mitra 89′), Issa, Greu (Jakab 56′) – Hadnagy (cpt.) (Bujor 71′).

Rezerve neutilizate: Fejer – Vl. Olteanu, D. Ene, S. Iovu.

Antrenor: Valentin Suciu.

Stadion: Areni (Suceava); Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici 3; Asistenţi: Cosmin Vătămanu 3 şi Mihăiţă Necula 3 (toţi din Bucureşti); Jucătorul meciului: Dragoş Huiban 4.

CS Baloteşti – Unirea Tărlungeni                      3-0

Din această etapă a mai rămas de jucat meciul: ASU Poli Timişoara – UTA Bătrâna Doamnă.

Dunărea Călăraşi şi CS Mioveni au stat în această rundă.