Nimic de făcut pentru CSU Suceava în faţa liderului HC Odorhei

> Într-un meci din etapa a XXII-a, CSU Suceava – HC Odorhei 26-32 (13-18)

CSU Suceava a primit la mijlocul acestei săptămâni vizita liderului la zi al Ligii Naţionale de handbal masculin, HC Odorhei într-un meci contând pentru etapa a XXII-a. Partida a fost lejeră, harghitenii impunându-se cu 32-26. Pentru handbaliştii suceveni jocul nu a avut o importanţă deosebită, el constituind doar un fel de repetiţie înaintea confruntării cu Pandurii Târgu Jiu din runda următoare.

Echipa pregătită de Petru Ghervan şi Răzvan Bernicu a jucat de la egal cu prima clasată în primele 12 minute de la fluierul de start, la finalul cărora tabela de marcaj din sala LPS indica egalitate, scor 8-8. La jumătatea reprizei, harghitenii s-au desprins pentru prima oară la două goluri, printr-o reuşită semnată de Ramba, iar până în minutul 17 şi-au mărit avantajul la trei lungimi, după ce Onyejekwe ducea scorul pe contraatac la 9-12. Olariu a apropiat gazdele la un singur gol, dar a fost doar o impresie, în condiţiile în care, după o şarjă de patru reuşite consecutive, Komporaly ducea scorul la 11-16, ecart ce avea să se păstreze până la pauză, la cabine intrându-se cu 13-18.

Trupa antrenată de Vlad Caba n-a redus turaţia în debutul reprizei secunde, astfel că în primele două minute de la reluare, L. Orban a majorat avansul oaspeţilor la şapte goluri. Târzioru a redus diferenţa de scor la 18-22 până în minutul 40. În următoarea decadă a jocului, harghitenii au marcat însă din toate poziţiile, iar acelaşi Komporaly a dus scorul la 20-29, aceasta fiind şi cea mai mare diferenţă maximă înregistrată între cele două formaţii. Golurile lui Bursuc şi Costea au mai redus din proporţiile scorului în ultimele minute, iar CSU Suceava – HC Odorhei s-a terminat 26-32.

CSU Suceava: Spiridon, Morocico – Târzioru (8 goluri), Davidovic (6 goluri), Burlacu (3 goluri), Costea (3 goluri), Olariu (2 goluri), Bursuc (2 goluri), Petrea (1 gol), Popovici (1 gol), Tcaciuc, Trifkovic şi Sandu.