Armata ucraineană susţine că va retrage complet armamentul greu când OSCE va confirma că şi separatiştii procedează la fel

Autorităţile de la Kiev au anunţat ieri că nu-şi vor retrage complet armamentul greu din zona demilitarizată ce separă trupele ucrainene de cele ale separatiştilor proruşi până când Organizaţia pentru Securitatea şi Cooperare în Europa (OSCE) nu va confirma că aceştia din urmă l-au retras şi ei pe al lor, consemnează agenţia EFE. „Nu ne vom lăsa descoperite poziţiile de pe front în speranţa că inamicul va demonstra că într-adevăr şi-a retras” armamentul, aşa cum prevede acordul convenit la Minsk pe 12 februarie, a explicat purtătorul de cuvânt al armatei ucrainene, Andrei Lâsenko. El a asigurat totodată că „trupele guvernamentale au finalizat până în prezent, sub supravegherea OSCE, patru faze ale retragerii armamentului greu”, fără să primească deocamdată „confirmarea că şi partea adversă a făcut acelaşi pas”.

Rebelii proruşi au declarat sâmbătă că au finalizat retragerea armamentului lor greu din zona tampon, dar OSCE nu a confirmat deocamdată această retragere.

Pe de altă parte, la fel cum a făcut aproape zilnic după intrarea în vigoare a armistiţiului, Lâsenko a declarat din nou ieri că insurgenţii îşi consolidează dispozitivele pe unele secţiuni ale frontului, în principal în apropierea oraşelor bastion ale separatiştilor, Doneţk şi Lugansk, precum şi în zona oraşului Mariopol, situat pe ţărmul Mării Azov. „Separatiştii se echipează cu dispozitive termice şi de ochire pe timp de noapte, care le permit să acţioneze după căderea întunericului. Rusia îi ajută activ pe mercenari, furnizându-le pe calea ferată arme şi muniţii”, a subliniat oficialul ucrainean.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI