Trupe suplimentare pentru exerciţii în România şi alte ţări din Europa de Est

CameronMarea Britanie va trimite suplimentar 1.000 de militari pentru a lua parte la exerciţii în ţări din Europa de Est, printre care România, în cadrul eforturilor de a oferi asigurări aliaţilor săi din NATO, a afirmat premierul britanic David Cameron, citat de Reuters.

Războiul din Ucraina, în care NATO susţine că Moscova îi sprijină pe rebelii proruşi cu arme şi trupe, a provocat îngrijorarea unora dintre vecinii Rusiei care caută să obţină mai multe asigurări din partea Alianţei Nord-Atlantice pentru apărarea lor. „Rusia a ales să încalce dreptul internaţional şi se amestecă în afacerile interne ale unui stat suveran… Nu putem ignora această situaţie”, a declarat David Cameron într-o conferinţă de presă organizată la Casa Albă după întâlnirea cu preşedintele american, Barack Obama. „În acest an, vom contribui suplimentar cu 1.000 de militari pentru exerciţiile din Europa de Est”, a adăugat premierul britanic.

Ministerul Apărării de la Londra a precizat că, în total, contribuţia Marii Britanii se va ridica la peste 3.200 de militari. Aceasta va include exerciţii în ţările baltice, Germania şi România, în timp ce aproximativ 1.000 de soldaţi vor fi prezenţi la un exerciţiu major în septembrie, în Polonia. Marina Regală britanică va trimite, de asemenea, o unitate operativă în Marea Baltică în cursul acestui an pentru un exerciţiu naval, a adăugat ministerul într-un comunicat. Anul trecut, aproximativ 3.000 de militari britanici au participat la exerciţii militare în Europa de Est, în timp ce avioane de tip Typhoon ale Aviaţiei Regale au fost implicate în operaţiuni de patrulare în ţările baltice.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI