Liceul „Ion Luca” din Vatra Dornei

Parteneriatul multilateral Comenius „Migrații: Integrare prin educație” se apropie de final

Primul parteneriat multilateral Comenius derulat la Liceul „Ion Luca” din Vatra Dornei se va finaliza în curând. Finanțat de Comisia Europeană prin Programul de învățare pe toată durata vieții, parteneriatul a permis colaborarea extrem de eficientă și fructuoasă între cinci țări europene, pe parcursul a doi ani (din august 2011 până în iulie 2013).
 

Participarea la toate activitățile proiectului, precum și la reuniunile de proiect din Franța, România, Polonia, Gran Canaria și Italia, a reprezentat, pentru elevii și profesorii noștri, o experiență inedită, datorată, în primul rând, temei de mare actualitate. Toate țările participante se confruntă cu fenomenul migrațiilor, fiind țări din care se pleacă (România și Polonia) sau țări care primesc emigranți (Italia, Spania și Franța). Proiectul „Migrații: Integrare prin educație” a reușit să schimbe perspectiva asupra fenomenului migrațiilor, cel puțin la nivelul comunităților de care aparțin școlile partenere în proiect, și a permis tuturor elevilor implicați să-și construiască o reală identitate de tânăr european. Elevii români, francezi, italieni, spanioli și polonezi au interacționat pe parcursul celor doi ani atât direct, în timpul reuniunilor de proiect din fiecare țară, cât și online, prin forumul de discuții de pe site-ul proiectului, http://www.comenius2011.zschoszczno.pl. Proiectul s-a axat pe activități diferite precum: impactul social, lingvistic, cultural și istoric al migrațiilor în țările europene partenere, cercetări genealogice, studiul Declarației drepturilor omului, sărbători internaționale, competiții sportive sau studiul operelor literare despre emigrare sau imigrare. Obiectivele proiectului au fost atinse în totalitate, iar produsele realizate au fost dintre cele mai diverse: diapozitive, montaje video, reportaje, quizzuri, interviuri cu persoane care au trăit experiența migrațiilor, spoturi publicitare și afișe pentru promovarea toleranței și combaterea rasismului, schimb de rețete specifice sau internaționale, de poeme și sloganuri care au exprimat bucuria de a fi împreună. Produsul cel mai important de care s-a ocupat echipa liceului dornean este Jurnalul proiectului, realizat în limba franceză și disponibil pe blogul proiectului: www.miecomenius.blogspot.ro . Buna gestionare a fondurilor europene alocate proiectului a permis depășirea numărului de mobilități propuse inițial. Astfel, 23 de elevi și 6 profesori de la „Ion Luca” au participat la reuniuni de proiect în Franța, Italia, Polonia și Spania (Gran Canaria), luând contact direct cu patrimoniul cultural și social al acestor țări. Unul dintre cele mai importante merite ale proiectului a fost promovarea României și, în special, a Bucovinei și a liceului dornean în țările partenere. De fiecare dată, tinerii liceeni dorneni au făcut o bună impresie prin felul de a se comporta și prin nivelul ridicat de cunoștințe de limba franceză, limba oficială de comunicare a proiectului. A fost într-adevăr o ocazie de a schimba impresia proastă pe care străinii o au despre români în general, acest lucru realizându-se și în timpul reuniunii de proiect din România, musafirii noștri fiind pe deplin mulțumiți de tot ceea ce au descoperit și au învățat în România. Parteneriatele multilaterale Comenius au devenit o tradiție la Liceul „Ion Luca”, vara aceasta fiind acceptat cel de-al treilea proiect de acest tip, în care liceul nostru este instituția coordonatoare. Suntem convinși că elevii noștri vor trăi experiențe de învățare și de viață frumoase și utile pentru dezvoltarea lor profesională și personală și vor aprecia și mai mult limba franceză datorită acestor tipuri de activități. (Prof. GABRIELA HEIDEL, membru în echipa de proiect)

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: