Rezultatele parțiale ale recensământului mijloacelor de transport

Suceava – Șcheia – Ițcani este cel mai aglomerat drum din județ !

În doar 14 ore, pe drumul comunal 74, care face legătura dintre municipiul Suceava, comuna limitrofă Șcheia și cartierul Ițcani, circulă în medie 13.000 de mașini. Cel puțin așa susțin angajații S.C Drumuri și Poduri S.A, care, în urmă cu două luni, au început să facă un nou recensământ al mijloacelor de transport ce tranzitează drumurile județului.
 

Acțiunea se desfășoară și la nivel național. „Pe ruta Suceava – Șcheia – Ițcani circulă în medie 13.000 de autoturisme în 14 ore, pe ambele sensuri de mers. În 24 de ore, pe această rută circulă cam 16.500 de mașini, întrucât noaptea traficul rutier este mai puțin intens”, ne-a declarat Vasile Ieșan, angajat al S.C Drumuri și Poduri S.A. El a precizat că cele mai multe autoturisme tranzitează drumul comunal 74 în intervalul de ore 11 – 12 și 18 – 19. Vasile Ieșan este angajat al societății de drumuri de 20 de ani. „Am făcut și alte recensăminte. În mod evident, pe drumurile Sucevei circulă mult mai multe mașini față de acum 5 ani, când a fost realizat ultimul recensământ la nivel național”, ne-a spus muncitorul. Constantin Jardă, directorul S.C Drumuri și Poduri S.A., ne-a declarat că în acțiunea de numărare a mijloacelor de transport sunt angrenați 148 de drumari. Domnul Jardă susține că recensământul autoturismelor se face odată la 5 ani, informațiile fiind apoi folosite pentru stabilirea indicilor statistici necesari pentru proiectarea unor noi drumuri. Acțiunea se va încheia pe 13 octombrie, iar informațiile vor fi publicate în Monitorul Oficial. „Acțiunea se desfășoară pe o perioadă de 10 zile. Șase au trecut deja”, ne-a declarat Constantin Jardă. Recensământul se face manual… Acțiunea de numărare a mijloacelor de transport, este extrem de importantă, dacă luăm în considerare că majoritatea drumurilor din România au fost proiectate în urmă cu zeci de ani, iar în contextul actual sunt subdimensionate. Doar că ne îndoim că recensământul va reflecta realitatea, și aceasta din cauza modalității rudimentare de realizare a acestuia. Concret, fiecare dintre angajații Societății de Drumuri și Poduri Suceava, angrenați în acțiune, a primit de la serviciu câteva planșe și un pix. Muncitorul se așează pe un scaun într-o cabină la marginea drumului și trasează pe planșă câte o linie de fiecare dată când trece o căruță, o mașină mică, un TIR sau o bicicletă. Altfel spus, recensământul de care depinde proiectarea noilor drumuri se face… manual. Dacă pe drumul care leagă Ipoteștiul de Udești traficul rutier era ieri mai puțin intens, pe drumul Suceava – Șcheia – Ițcani treceau câte 10 – 20 de mașini pe minut, pe ambele sensuri de mers. Cum reușesc muncitorii să le numere pe toate într-un interval de timp atât de scurt? Și condițiile de muncă ale drumarilor care au fost trimiși să numere mijlocele de transport lasă de dorit. O parte dintre acești oameni, cei mai norocoși, au primit de la serviciu cabinele care au menirea să-i apere de capriciile vremii, o altă parte fac recensământul din mașină sau stând pur și simplu pe iarbă, pe marginea drumului, în condițiile în care afară mercurul termometrelor trece de 30 de grade C.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI