Săptămâna trecută, la Sibiu, s-a desfășurat Conferința Națională ANEVAR (Asociația Națională a Evaluatorilor din România). Delegații participanți din centrele teritoriale au ales noul Comitet Director, care va conduce asociația în următorii 2 ani.
Președintele nou ales, al cărui mandat va începe în 2012, este Petre Marian, din București.
Conform Statutului organizației, mandatul unui Comitet Director este de 2 ani. La fiecare 2 ani se alege viitorul președinte, care are funcția de prim-vicepreședinte în Comitetul Director. Această schemă de funcționare se respectă și la centrele teritoriale.
Astfel, la data Conferinței Naționale și-a început mandatul ca președinte Filip Stoica, din București, și a încetat mandatul lui Adrian Vașcu, din Cluj.
Membrii Comitetului Director (la nivel național) și ai birourilor teritoriale (cum este situația la Suceava) desfășoară activitate voluntară, neretribuită.
La această dată, ANEVAR are cca. 5.000 membri titulari și cca. 250 persoane juridice asociate. Activitatea acesteia se desfășoară în 40 de centre teritoriale în județe și 11 centre în municipiul București.
La Suceava, funcționează, începând cu anul 1996, Centrul Teritorial ANEVAR, în care la această dată se legitimează 170 de membri titulari. În urma alegerilor din 2010, biroul teritorial este alcătuit din: președinte (Beatrice Ștefănescu), vicepreședinte (al cărui mandat va începe în 2012, Costel Călinescu), membri (Vasile Prelipceanu – fostul președinte, Tatiana Cristea, Ioan Mânican).
Asociația Națională a Evaluatorilor din România – ANEVAR – a luat ființă în anul 1992, ca o asociație profesională, non-profit, neguvernamentală, independentă, care acționează în interes public și care promovează metodele și tehnicile de evaluare prin mijloace specifice.
























Comentarii