Fotbal, Liga a III-a

A opta victorie consecutivă a Cetății !

Oțelul Galați II – Cetatea Suceava 0 – 1 (0 – 1)
Chiar dacă nu mai reușește să înscrie la fel de mult ca în primele etape, Cetatea Su-ceava continuă să-și pună la respect adversarii. Așa s-a întâmplat și vineri, în etapa a VIII-a, când elevii lui Marian Pană au dispus, la limită, de formația satelit a Oțelului Galați.

Gazdele s-au văzut conduse pe tabela de marcaj încă din debutul partidei, atunci când Apetri a deviat bine pentru Celpan care a reluat puternic, fără nicio șansă pentru por-tarul Gribauskas. Letonul, component al primei echipe a Galațiului, a fost trimis la e-chipa a doua tocmai pentru a limita proporțiile scorului. Acesta avea să fie și singurul gol al partidei. Treptat, echipa de la malul Dunării a echi-librat jocul și a avut două bune oportunități de a marca, dar Andrei Rohețki pare hotărât să nu primească gol în acest tur de campionat. Vasilică Dicher și Apetri au trecut pe lângă gol în partea a doua a meciului, după care galben-albaștrii și-au apărat avantajul de pe tabela de mar-caj. A fost a opta victorie conse-cutivă a Cetății în Seria I. Cu un golaveraj de 27-0 și maximum de puncte, elevii lui Ma-rian Pană se pregătesc pentru partida de vineri, 12 octom-brie, când vor întâlni pe “Areni” formația Poli II Iași, în fața că-reia sucevenii au de luat o re-vanșă după înfrângerea din Cupa României. Cetatea a evoluat în formula Rohețki – Leuciuc, Ungurea-nu, Nicolau, Halip – Cojenel (Butnaru, 89), Onciu, Celpan, Apetri – Dicher (Mitruc, 86), Iordache (Tomaz, 46; Ho-mneac, 75). Învinși pe final pe meci Juventus Fălticeni – FCM II Bacău 1 – 1 (0 – 0) Ghinionul pare să se fi împrietenit la cata-ramă cu fotbaliștii de la Juventus Fălticeni. Deși au avut în față un adversar destul de puternic, elevii lui Ovidiu Murariu au început cu mult curaj partida cu FCM Bacău II. Ocaziile nu au întârziat să apară și în primele 15 minute fălticenenii au trecut de trei ori pe lângă deschiderea scorului. La una dintre aceste oca-zii, șutul de la distanță al mijlocașului Adi Pân-zaru a lovit bara. Rămași în inferioritate nu-merică după eliminarea lui Pantea, în minutul 32, fotbaliștii de la Juventus au continuat asaltul la poarta echipei oaspete. În repriza a doua avea să vină și golul mult așteptat. Paul Bosancu l-a angajat bine pe Andrei Ailenei, care, din interiorul careului, nu l-a iertat pe goalkeeperul băcăuan. Când mai erau de jucat aproximativ 5 minute din meci, Florin Ailenei comite un henț în suprafața de pedeapsă a Juventusului și centralul Marius Bocăneală indică punctul cu var. Boghean nu ratează și scorul final avea să fie 1-1, după ce și Prisacă a fost foarte aproape de a înscrie. Antrenorul Ovidiu Murariu a trimis în teren pe: Zaharia – Craiu, Florin Aileni, Sava, Cio-praga, Cozma – P. Bosancu, Adi Pânzaru, Șuleru – Pantea, A. Aileni. Au mai intrat O. Bosancu și Prisacă. Etapa viitoare, Juventus va înfrunta, în deplasare, o altă echipă băcăuană, Aerostar. Primul succes pe teren propriu CSM Rarăul Câmpulung Mold. – Bujorul Tg. Bujor 2 – 0 (2 – 0) Având în cont o victorie în deplasarea de la Fălticeni, fotbaliștii de la Rarăul nu reu-șiseră niciun succes în fața propriilor suporteri până în această rundă. Într-un duel al nou-promovatelor, fotbaliștii antrenați de Relu Buliga și Mihai Eremia au învins echipa Bujorul Tg. Bujor cu 2-0. Câmpulungenii și-au asi-gurat victoria încă din prima repriză prin reușitele lui La-zăr, în minutul 20, și Paraschi, în minutul 32. Un aport important la golurile gazdelor l-a avut experimentatul mijlo-caș al Rarăului, Mândrilă. În partea a doua a jocului, fotbaliștii câmpulungeni au mai avut câteva ocazii bune de a-și majora avantajul de pe tabela de marcaj, dar Gherine și Lazăr au ratat. Pentru Rarăul au evoluat: Axinte – Popescu, Paraschiv, Ilie – Andriuc, Mândrilă, Ple-canciuc, Muscar (Ruxandari) – Sârbu (Talancă), Gherine (Ghiviziu), Lazăr (Iftimie). În urma acestui succes, CSM Rarăul acumulează 8 puncte și se află pe locul 12 al clasamentului. În etapa a IX-a, câmpulungenii vor întâlni pe ocupanta locului trei, Pambac Bacău.