Voleibaliștii de la Grupul Școlar „Mihai Băcescu”

De la Olimpiada Sportului Școlar, la echipe de „A” sau „B”

După cum v-am informat, voleibaliștii de la Grupul Școlar „Mihai Băcescu” din Fălticeni s-au întors cu titlul de campioni naționali de la finala Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, găzduită de municipiul Alexandria. Conform antrenorului Constantin Mercore, la acest rezultat și la comportarea exemplară a echipei în meciurile disputate s-a ajuns prin foarte multă muncă și sprijin din partea școlii, copiii pregătindu-se între cinci și șase ani pentru această performanță, după o selecție riguroasă. „Cred că era bine ca la turneul final să fi venit și din partea Federației Române de Volei antrenori care participă la pregătirea loturilor naționale, pentru că au fost copii foarte bine pregătiți.
 

Dintre copii noștri, doi vor pleca pentru că vor fi absolvenți în acest an, dar ceilalți rămân în echipă și vor juca pentru echipa școlii și în anul următor. Baza echipei va rămâne, sunt opt jucători, mai găsim doi jucători buni la Școala «Ioan Irimescu» și la Colegiul Național «Nicu Gane», cu care sperăm să facem o echipă competitivă cu care să concurăm și la anul pentru titlul național”, ne-a spus Constantin Mercore. Conform antrenorilor Constantin Mercore și Bogdan Bădărău, voleibaliștii de la Grupul Școlar „Mihai Băcescu” nu au posibilități financiare să se înscrie într-o divizie școlară, cheltuielile sunt mari și nu există susținere financiară. O parte dintre componenții echipei de volei a Grupului Școlar „Mihai Băcescu” pot juca la echipe de Divizia B sau A, cum ar fi Mercore, Sandu sau Cotoreanu, iar alții se vor orienta spre facultăți de profil, pentru a deveni profesori de educație fizică.

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI