> Marius Neagu: „Proiectul este despre Suceava şi suceveni”
Pe platoul Cetăţii de Scaun, clubul Cetatea 1932 Suceava a organizat o conferinţă de presă care a marcat începerea pregătirilor pentru noul sezon de Liga a II-a. Evenimentul a reunit finanţatorii, sponsorii, conducerea clubului şi staff-ul tehnic, prilej cu care au fost anunţate obiectivele sportive, noua structură de conducere şi noul autocar oficial al echipei.
Preşedintele Consiliului Director şi acţionarul principal, Marius Neagu, a subliniat că proiectul clubului este unul comunitar: „Fotbalul nu este despre mine, fotbalul nu este despre noi, proiectul Cetatea nu este un orgoliu personal, proiectul Cetatea nu este nici măcar ceva politic. Proiectul Cetatea este despre Suceava, despre suceveni. Promitem că ne vom implica să ducem proiectul acesta dincolo de aşteptări.”
Marius Neagu a mulţumit partenerilor şi autorităţilor locale pentru susţinere: „Clubul Cetatea 1932 prinde contur, prinde rădăcini pentru că avem parteneri importanţi, serioşi, care sunt alături de noi. Mulţumim domnului preşedinte Gheorghe Şoldan, al Consiliului Judeţean, pentru suportul pe care ni l-a oferit şi pe care ni l-a promis, precum şi domnului primar Vasile Rîmbu.”
Antrenorul principal Petre Grigoraş a vorbit despre ambiţiile sportive: „Ne obligă oraşul ca, în cel mai scurt timp, să nu fim simpli trecători prin Liga a II-a, ci să formăm o echipă foarte puternică. Pot să promit că echipa asta va fi o echipă muncitoare, o echipă care îşi va dori 100% să câştigăm fiecare partidă.”
Preşedintele executiv Liviu Grigorean a evidenţiat responsabilitatea colectivă: „Suceava merită să fie în fotbalul mare. Acesta este ţelul comun al tuturor şi o să dăm tot ce avem la dispoziţie şi toată energia noastră ca echipa să performeze şi să ne caracterizeze performanţa, seriozitatea şi profesionalismul.”
Managerul sportiv Ciprian Anton a subliniat importanţa dezvoltării pe termen lung şi a academiei de fotbal: „Sunt sigur că împreună putem să ne îndeplinim obiectivele pe termen mediu şi lung şi, de ce nu, împreună să ne bucurăm, la un moment dat, de o încă promovare.”
Cu această ocazie a fost prezentată noua structură de conducere a clubului. Astfel, Consiliul Director va fi alcătuit din Marius Neagu – preşedinte şi acţionar principal, Marius Dascălu, Andrei Palaghianu, Radu Palaghianu, Sergiu Neagu, Ionel Berariu, Mihai Diaconiţă. Conducerea executivă va fi asigurată de: Liviu Grigorean – preşedinte executiv, Ciprian Anton – manager sportiv, Răzvan Zetu – director sportiv. Staff tehnic: Petre Grigoraş – antrenor principal, Florin Cristescu şi Paul Bosancu – antrenori secunzi.
Evenimentul s-a încheiat cu prezentarea noului autocar oficial al echipei, simbol al investiţiilor continue în infrastructura clubului. (N.B.)





























Comentarii