Evanghelia zilei

În vremea aceea mergea Iisus într-o zi de sâmbătă printre semănături, iar ucenicii Lui au flămânzit şi au început să smulgă spice şi să mănânce. Văzând aceasta, fariseii au zis Lui: Iată, ucenicii Tăi fac ceea ce nu se cuvine să facă sâmbăta. Iar El le-a zis: Oare n-aţi citit ce-a făcut David când a flămânzit el şi cei ce erau cu el? Cum a intrat în casa Domnului şi a mâncat pâinile punerii-înainte, pe care nu se cuvenea lui să le mănânce, nici celor ce erau cu el, ci numai preoţilor? Sau n-aţi citit în Lege că preoţii, sâmbetele, în templu, calcă legea sâmbetei şi sunt fără de vină? Ci grăiesc vouă că aici se află Acela care este mai mare decât templul. Dacă ştiaţi ce înseamnă: «Milă voiesc, iar nu jertfă», n-aţi fi osândit pe cei nevinovaţi. Pentru că Fiul Omului este Domn şi al sâmbetei.

Comentariul dvs.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI