Garnizoana Suceava organizează, în colaborare cu instituţiile din sistemul de apărare, ordine publică şi administraţie locală, ceremonia publică de înălţare a Drapelului României, eveniment dedicat Zilei Drapelului Naţional. Manifestările vor avea loc în Piaţa Tricolorului din municipiul Suceava, în zilele de 25 şi 26 iunie.
Potrivit organizatorilor, programul va debuta joi, 25 iunie, de la ora 17:00, cu ceremonia de coborâre a drapelului arborat în Piaţa Tricolorului. Drapelul va fi depus ulterior la Biserica „Sfânta Înviere”, unde va rămâne până la ceremonialul de a doua zi.
Vineri, 26 iunie, începând cu ora 11:00, în Piaţa Tricolorului se va desfăşura ceremonialul militar şi religios dedicat Zilei Drapelului Naţional, sărbătoare care marchează unul dintre cele mai importante simboluri ale statului român.
Evenimentul este organizat de Garnizoana Suceava, împreună cu Inspectoratul de Jandarmi Judeţean „Bogdan Vodă” Suceava, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Bucovina” Suceava, Batalionul 17 Vânători de Munte „Dragoş Vodă” din Vatra Dornei, Primăria Municipiului Suceava, Instituţia Prefectului – Judeţul Suceava şi Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor.
La manifestări sunt aşteptaţi reprezentanţi ai administraţiei publice judeţene şi locale, ai structurilor din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională, ai asociaţiilor de rezervişti şi veterani de război, precum şi membri ai Asociaţiei „Cultul Eroilor” Suceava, ai instituţiilor publice, partidelor politice, organizaţiilor neguvernamentale, mass-mediei şi societăţii civile.
Organizatorii invită cetăţenii să participe la ceremonia dedicată Drapelului Naţional, simbol al identităţii, unităţii şi suveranităţii României. (A.B.)

























Comentarii