Negocierile de pace dintre Rusia şi Ucraina rămân blocate din cauza a trei dezacorduri fundamentale. Moscova şi Kievul nu pot ajunge la un acord privind teritoriul, garanţiile de securitate şi momentul încetării focului, scrie Politico.
Preşedintele american Donald Trump a declarat la Davos că un acord privind Ucraina este „destul de aproape”. Trimisul american Steve Witkoff a afirmat că diferenţele s-au redus la o singură problemă „rezolvabilă”.
Realitatea de pe teren este diferită. Cele două părţi au ieşit din discuţiile din Emiratele Arabe Unite într-un impas total.
Aspectul cel mai complicat rămâne soarta regiunii Donbas din estul Ucrainei. Rusia nu mai poate spera să cucerească întreaga Ucraină în viitorul apropiat. Dar preşedintele rus Vladimir Putin încă urmăreşte să dobândească întregul Donbas, pe lângă peninsula Crimeea. Moscova propune „formula Anchorage”. Ucraina ar trebui să cedeze întregul Donbas, inclusiv zonele pe care Rusia nu a reuşit să le cucerească. Kremlinul afirmă că aceasta este înţelegerea la care au ajuns Putin şi Trump când s-au întâlnit în Alaska anul trecut.
Pentru Kiev, cedarea teritoriului ar fi atât ilegală, cât şi extrem de nepopulară. Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat că este dispus să ia în considerare un scenariu de demilitarizare. Zona ar fi desemnată „zonă economică liberă”, dar ar rămâne oficial parte a Ucrainei.
Moscova a clarificat că acest lucru nu este suficient. Consilierul lui Putin, Yury Ushakov, a reiterat poziţia Kremlinului. „Nu se poate aştepta o soluţionare pe termen lung fără rezolvarea problemei teritoriale”, a spus el.
O altă diferenţă este legată de cine ar trebui să administreze centrala nucleară de la Zaporojie. Este cea mai mare centrală nucleară din Europa şi se află aproape de linia frontului. În prezent este sub controlul Rusiei. Zelenski doreşte ca centrala să fie controlată în comun de Ucraina şi SUA. Moscova vrea să participe la orice acord. Kremlinul propune să împartă controlul asupra centralei cu Washingtonul sau, eventual, cu Kievul.
Problema garanţiilor de securitate blochează negocierile. Este vorba despre sprijinul promis Ucrainei din partea altor ţări în cazul unei noi invazii ruseşti. La începutul acestei luni, Marea Britanie şi Franţa au convenit să trimită trupe în Ucraina odată ce se va ajunge la un acord. Witkoff a salutat planul de securitate ca fiind „cel mai puternic pe care l-a văzut cineva vreodată”. Dar a rămas vag cu privire la măsura în care SUA ar merge în apărarea Ucrainei.
Potrivit Financial Times, administraţia Trump a condiţionat garanţiile de securitate postbelice de renunţarea Ucrainei la Donbas. Casa Albă a negat această afirmaţie.
























Comentarii