Alexandru Băişanu a explicat demisia din SOS România

> Sunt naţionalist, sunt suveranist, dar pe linia marelui Iorga, nu prin acţiuni de tip Şoşoacă la limita legalităţii şi normalităţii, a spus deputatul sucevean

Deputatul Alexandru Băişanu a explicat, vineri, într-o conferinţă de presă, motivele pentru care a demisionat din SOS România, arătând că nu a putut fi de acord cu modul în care acţionează preşedintele SOS România, Diana Şoşoacă, „la limita legalităţii şi la limita normalităţii”.

El a spus că a încercat să o convingă pe Diana Şoşoacă, în timpul în care a fost membru al partidului, că românii sunt europeni, sunt pro NATO şi UE, iar evoluţia României nu poate fi făcută în izolaţionism.

Alexandru Băişanu a respins afirmaţiile preşedintelui SOS România că pentru a demisiona din partid ar fi fost plătit de partidele de la guvernare, precizând că aceasta este o minciună prin care Diana Şoşoacă încearcă să acopere lipsa capacităţii sale de a ţine unit un grup de parlamentari.

Deputatul sucevean a subliniat că el este un naţionalist convins, un suveranist şi a iniţiat chiar un proiect „România dreaptă, România în picioare”, dar că, nefiind parte a sistemului, a fost îndepărtat, iar acum naţionalismul şi suveranismul în România sunt controlate de oameni care aparţin sistemului şi a argumentat că Diana Şoşoacă a cerut unor parlamentari SOS să voteze în favoarea PSD ceea ce dovedeşte că ea este cu sistemul şi că face jocurile sistemului.

„Nu am plecat din SOS pentru a mă îndrepta spre un partid politic – respectiv PNL, PSD sau orice altă formaţiune politică. Am plecat doar pentru că între mine şi Diana Şoşoacă s-a creat o prăpastie care ţine de viziunea fiecăruia dintre noi cu privire la România, români şi evoluţia acestei ţări” a spus Băişanu.

„Sunt naţionalist, sunt suveranist, dar pe linia marelui Iorga, unul echilibrat care încearcă să ţină România cu demnitate în faţa celorlalte naţiuni” a continuat Băişanu.

Deputatul sucevean a spus că este pro-european şi pro-NATO.

Alexandru Băişanu a mai declarat că la votarea Legii bugetului a constatat că partidele zise suveraniste nu au fost deloc pregătite să facă faţă partidelor aflate la guvernare, ceea ce, în opinia sa, înseamnă că liderii acestor partide sunt parte a sistemului şi că doar fac opoziţie de carton.

Deputatul sucevean a anunţat că va rămâne independent cu dorinţa de a pune umărul la crearea unei mişcări naţionaliste, suveraniste adevărate, nu condusă de oameni puşi de sistem.

„Sunt convins că viitorul în Parlamentul României este al forţelor naţionaliste, dar nu al forţelor extremiste. Nu poţi să ai o Românie suverană aflându-te în permanent conflict cu toate celelalte naţiuni” a mai spus Băişanu.

Deputatul a mai declarat că nu a demisionat din Parlament pentru că el a depus jurământul pe Biblie că va acţiona pentru binele României şi nu pentru al lui Şoşoacă.

„Am jurat pe Biblie României, Patriei mele. Nu am jurat că o voi sluji pe madam Şoşoacă” a declarat Alexandru Băişanu. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI