Doi bărbaţi din Horodnic de Sus au fost amendaţi, luni, pentru că a făcut scandal după ce au fost depistaţi în trafic – de două ori în aceeaşi zi – transportând ilegal material lemnos.
Luni, la ora 10:20, poliţiştii din cadrul SPR 3 Marginea, fiind în exercitarea atribuţiilor de serviciu, au observat, într-o staţie de carburanţi din Marginea, o autoutilitară prezentând suspiciunea că ar transporta material lemnos.
Procedându-se la verificarea în aplicaţia SUMAL, a rezultat că nu există aviz de însoţire al materialului lemnos emis pentru autoutilitara în cauză. Astfel, lucrătorii de poliţie au efectuat o pândă pentru a aştepta ca autoutilitara să-şi continue deplasarea pe DN 17A, pe raza comunei Marginea.
Aflăm că autoutilitara a fost identificată în trafic şi oprită regulamentar pe DJ 209K, în comuna Marginea, în apropierea comunei Volovăţ, de poliţiştii din cadrul Postului de Poliţie Volovăţ. S-a stabilit că şoferul, Virgil B., de 27 ani, era însoţit de un alt bărbat, Viorel Z., 29 de ani, ambii din comuna Horodnic de Sus. În momentul verificărilor, transportau material lemnos fără a deţine aviz de însoţire.
La solicitarea poliţiştilor, autoutilitara a fost însoţită la depozitul din cadrul Ocolului Silvic Marginea.
În timp ce însoţeau autoutilitara, pe DJ 209K, poliţiştii au identificat o altă autoutilitară care transporta material lemnos. A fost oprită regulamentar, iar şoferul, un tânăr de 19 ani, din Suceviţa, Lucian M., nu a prezentat aviz de însoţire, fapt atestat şi în urma verificărilor în aplicaţia SUMAL. Şi lui i s-a solicitat să însoţească echipajul de poliţie la depozitul din cadrul Ocolului Silvic Marginea…
În urma inventarierii, conform carnetului de inventariere întocmit de lucrătorul silvic din cadrul OS Marginea, a rezultat că în prima autoutilitară se aflau 2,54 mc lemn de foc fag, în valoare totală de 439,42 lei.
Dar, în urma inventarierii, Viorel Z. a început să provoace scandal şi, ca urmare, a fost sancţionat contravenţional conform Legii 61/1991, cu suma de 2.000 lei.
În urma inventarierii, a rezultat că în a doua autoutilitară se aflau 3,66 mc de lemn foc de diferite sortimente (stejar, tei, paltin, plop şi carpen), în valoare totală de 562,33 lei.
În cauză, şoferii celor două autoutilitare au fost sancţionaţi contravenţional conform Legii 171/2010 şi cu confiscarea materialului lemnos transportat.
Ulterior, la ora 15:00, poliţiştii din cadrul SPR 3 Marginea au identificat şi oprit pentru control o autoutilitară care se deplasa de DJ 209K, pe raza comunei Marginea, fiind condusă de Virgil B., care era însoţit tot de Viorel Z. În momentul verificărilor, autoutilitara transporta material lemnos fără aviz de însoţire. De altfel, procedându-se la verificarea în SUMAL, a rezultat că nu a fost generat aviz de însoţire al materialului lemnos.
În continuare, la solicitarea poliţiştilor, autoutilitara a fost însoţită la depozitul din cadrul OS Marginea. Până la deplasarea la locul de descărcare, şoferul, Virgil B., a provocat scandal fiindcă a fost oprit a doua oară! Totodată, a început să provoace scandal şi să adreseze cuvinte jignitoare poliţiştilor şi Viorel Z., fapt pentru care cei doi au fost sancţionaţi contravenţional cu 3.000 de lei, conform Legii 61/1991.
În urma inventarierii, a rezultat că în autoutilitară se aflau 2,60 mc de lemn foc fag, în valoare totală de 449,8 lei.
Şoferul a fost sancţionat contravenţional conform Legii 171/2010, cu suma de 2.000 lei. (N.B.)

























Comentarii