Nume mari pe scena Festivalului Internaţional „Ciprian Porumbescu”

> Evenimentul se va desfăşura la Suceava, în perioada 2-5 iunie > Organizatorii promit o manifestare culturală unică, în care măiestria artistică şi dragostea de frumos se vor îmbina într-un regal muzical de neuitat!

 Iniţiat ca semn al recunoaşterii creaţiei universale a lui Ciprian Porumbescu, festivalul internaţional ce poartă numele marelui compozitor bucovinean îşi propune să devină un eveniment muzical românesc de prestigiu internaţional, transmit organizatorii.

Organizat de Consiliul Judeţean Suceava, prin Centrul Cultural „Bucovina” şi cu sprijinul Ministerului Culturii, Festivalul Internaţional „Ciprian Porumbescu” se va desfăşura la Suceava, în perioada 2-5 iunie 2022.

Astfel, în zilele de 2 şi 3 iunie, cu începere de la ora 19:00, veţi putea audia recitalurile cvartetelor „Transilvan” şi „Ad Libitum”, evenimente ce se vor avea loc în sala Teatrului Municipal „Matei Vişniec” Suceava, intrarea fiind liberă.

Sâmbăta, 4 iunie, sunteţi invitaţi la opereta „Crai nou”, de Ciprian Porumbescu, în interpretarea Orchestrei Metropolitane Bucureşti, sub bagheta dirijorului Daniel Jinga. Evenimentul este programat cu începere de la orele 19:00 şi se va desfăşura pe esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor din Suceava.

Seria evenimentelor culturale din cadrul Festivalului Internaţional „Ciprian Porumbescu” se va încheia pe data de 5 iunie, cu recitalul formaţiei camerale „Croitoru String Virtuosi”, intitulat „Un secol de muzică tradiţională”. Esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor va găzdui acest recital, cu începere de la ora 18:00.

Din dorinţa de a încuraja tinerii interpreţi şi compozitori în abordarea genului muzical cameral, Festivalul Internaţional „Ciprian Porumbescu” are şi o componentă competiţională, structurată în două secţiuni: Compoziţie şi Cvartete de coarde, locul desfăşurării acestora fiind Teatrul Municipal „Matei Vişniec” Suceava.

Sâmbăta, 4 iunie 2022, cu începere de la ora 17:30, vor avea loc Festivitatea de Premiere şi Gala Laureaţilor din cadrul celor două competiţii, pe esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor Suceava.

„Vă aşteptăm, aşadar, alături de noi, la un eveniment cultural unic, în care măiestria artistică şi dragostea de frumos se vor îmbina într-un regal muzical de neuitat!” au transmis organizatorii. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI