Spitalul Judeţean de Urgenţă:

Numărul copiilor născuţi prematur în Suceava a crescut în pandemie

> Personalul medical a reuşit să facă astfel încât aproximativ 93% din copiii născuţi prematur să supravieţuiască

Secţia de Neonatologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava a transmis ieri, de Ziua Mondială a Prematurului, că aceasta este marcată oficial în data de 17 noiembrie încă din anul 2011, drept o zi în care organizaţiile şi asociaţiile de peste tot îşi propun să crească gradul de conştientizare a populaţiei asupra numărului în creştere a naşterilor premature şi a complicaţiilor asociate.

Potrivit unui comunicat de presă, Secţia de Neonatologie a Spitalului Judeţean arată că s-a confruntat, de la debutul pandemiei Covid-19 cu multiple provocări, iar printre acestea se numără şi creşterea numărului de prematuri.

Astfel, numărul de prematuri a crescut de la 249 în 2019 la 326 în anul 2020. Deja sunt 248 de naşteri premature în primele 10 luni din acest an.

„Cu toate acestea, din fericire, personalul medical a reuşit ca un procent bun, de aproximativ 93% din copiii născuţi prematur, să supravieţuiască şi să meargă acasă împreună cu părinţii lor” se menţionează în comunicat.

Totodată, se subliniază că prematuritatea este o problemă de sănătate foarte severă, iar colectivul Secţiei de Neonatologie, înzestrat cu cea mai nouă tehnologie, s-a implicat „pentru a compensa pentru aceşti copii ceea ce natura ar fi făcut cu uşurinţă în burtica mamei”.

„Aceşti copii se confruntă cu o bătălie pentru supravieţuire încă de la prima respiraţie şi de aceea personalul medical depune tot efortul pentru a le maximiza şansa la viaţă” se mai arată în comunicat. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI