Fotbal, Liga a III-a

Succesul Forestei Suceava cu CSM Paşcani nu a reprezentat chiar o plimbare prin parc

Pe un teren impecabil, pregătit de lucrătorii care se ocupă de stadionul „Areni, şi o vreme splendidă, Foresta Suceava a primit, la finele săptămânii trecute, vizita „lanternei roşii” a Seriei I a Ligii a III-a de fot-bal, CSM Paşcani. Deşi pornea ca favorită certă, gruparea suceveană a avut mult de furcă cu păşcănenii.

A fost 1-0 pentru gazde chiar în minutul 2, când balonul a circulat fără oprire din apărare până în plasa porţii oaspeţilor. Dorobanţu a pasat ideal în centru şi atacantul Robert Martin a marcat cu şpiţul. S-a făcut 2-0 în minutul 34, Karime Makongo înscriind cu capul după o lovitură liberă.

Când toată lumea se aştepta la un scor fluviu, a venit şi punctul păşcănenilor reuşit din penalti de Eusebiu Mercaş.

A fost totuşi 3-1 în minutul 56, vârful de atac al Forestei, Trofan, izbutind să găsească plasa porţii celor de la CSM Paşcani. Nu a fost linişte pentru galben-verzi pentru că la faza imediat următoare golului trei, acelaşi Mercaş a redus din handicap pentru oaspeţi.

S-a încheiat 3-2 meciul dintre Foresta Suceava şi CSM Paşcani, dar pentru jucătorii pregătiţi de antrenorul Ionuţ Moşteanu urmează patru etape grele, la Bucovina Rădăuţi, acasă cu Şomuz Fălticeni, la Ştiinţa Miroslava şi pe „Areni” cu Ceahlăul Piatra Neamţ. (Foto: ADRIAN POPOVICI)