Sucevencele Ionela Livia Cozmiuc şi Gianina Elena Beleagă, desemnate cele mai bune sportive ale anului 2018

> Printre laureaţi s-au aflat Cosmin Pascari şi Florin Nicolae Arteni-Fîntînariu de la CSM Suceava

Sucevencele Ionela Livia Cozmiuc (CS Dinamo) şi Gianina Elena Beleagă, campioane mondiale şi clasate pe locul 4 la Europene în proba de dublu vâsle, categorie uşoară, au fost desemnate cele mai bune sportive ale anului 2018, cu prilejul unei gale a laureaţilor organizate de Federaţia Română de Canotaj la hotel Caro din Capitală.

Pentru al doilea an consecutiv, Federaţia de Canotaj a obţinut cele mai multe medalii la marile competiţii în clasamentul federaţiilor, de această dată cu un total de 37 (17 de aur, 12 de argint şi 8 de bronz), obţinute la Cupa Mondială de seniori, Europene de juniori, tineret şi seniori, Mondiale de juniori, tineret şi seniori şi la Jocurile Olimpice de Tineret.

Cea mai bună performanţă a fost realizată de Ionela Livia Cozmiuc şi Gianina Elena Beleagă, singurele câştigătoare ale unei medalii de aur la Mondiale.

Antrenorul Mircea Eugen Roman, care s-a retras de la lotul olimpic feminin de senioare, a primit o diplomă de excelenţă pentru întreaga carieră, în care a contribuit la câştigarea a 54 medalii, dintre care 7 medalii de aur la JO, 7 medalii de aur la CM şi 17 medalii de aur la CE.

       JUNIORI:

Ana Maria Baleţchi (CS Botoşani/dublu rame) – vicecampioană europeană, bronz la Jocurile Olimpice de Tineret (JOT 2018);

Tabita Maftei (CS Botoşani/simplu, dublu rame) – campioană mondială, vicecampioană europeană, bronz la JOT 2018;

Alexandru Laurenţiu Danciu (CSM Timişoara/dublu rame, 4 rame fără cârmaci) – campion mondial, vicecampion european, argint la JOT 2018;

Florin Nicolae Arteni-Fîntînariu (CSM Suceava/dublu rame) – campion mondial, vicecampion european, argint la JOT 2018;

TINERET:

Roxana Parascanu (CS Dinamo/4 rame fără cârmaci) – campioană europeană, vicecampioană mondială;

Mădălina Gabriela Caşu (CS Dinamo/4 rame fără cârmaci) – campioană europeană, vicecampioană mondială;

Amalia Bereş (C Dinamo/4 rame fără cârmaci) – campioană europeană, vicecampioană mondială;

Mădălina Hegheş (CSA Steaua Bucureşti/4 rame fără cârmaci) – campioană europeană, vicecampioană mondială;

Simona Gianina Padiş (CSA Steaua/4 vâsle) – campioană mondială europeană, campioană mondială;

Nicoleta Paşcanu (CS Dinamo/4 vâsle) – campioană mondială europeană, campioană mondială;

Georgiana Vasile (CS Dinamo/4 vâsle) – campioană mondială europeană, campioană mondială;

Elena Logofătu (CS Dinamo/4 vâsle) – campioană mondială europeană, campioană mondială;

Adrian Munteanu (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Alexandru Cosmin Macovei (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Gheorghe Robert Dedu (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Sergiu Vasile Bejan (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Constantin Adam (CSA Steaua/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Radu Constantin (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Alexandru Matinca (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Vasile Mugurel Semciuc (CSA Steaua/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Alexandru Chioseaua (CSM Călăraşi/8 rame plus cârmaci) – campion european, bronz la CM;

Ciprian Huc (CSA Steaua/4 rame fără cârmaci) – campion european, campion mondial, campion european de seniori;

Ştefan Constantin Berariu (CS Dinamo/4 rame fără cârmaci) – campion european, campion mondial, campion european de seniori;

Cosmin Pascari (CSM Suceava/4 rame fără cârmaci) – campion european, campion mondial, campion european de seniori;

Mihăiţă Vasile Ţigănescu (CS Dinamo/4 rame fără cârmaci) – campion european, campion mondial, campion european de seniori;

       SENIORI

Iuliana Buhuş (CS Dinamo/4 rame fără cârmaci) – vicecampioană europeană;

Cristi Ilie Pîrghie (CSA Steaua/8 rame plus cârmaci) – bronz la CE, locul 6 la CM;

Adrian Dămii (CSA Steaua/8 rame plus cârmaci) – bronz la CE, locul 6 la CM;

Vlad Dragoş Aicoboae (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – bronz la CE, locul 6 la CM;

Marian Florin Enache (CS Dinamo/dublu vâsle) – vicecampion european, locul 6 la CM;

Ioan Prundeanu (CS Steaua/dublu vâsle) – vicecampion european, locul 6 la CM;

Daniela Druncea (CS Olimpia Bucureşti/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Denisa Tîlvescu (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Mădălina Bereş (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Iuliana Popa (CSA Steaua/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Beatrice Mădălina Parfenie (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Maria Tivodariu (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Adriana Ailincăi (CSM Călăraşi/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Viviana-Iuliana Bejinariu (CS Dinamo/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Ioana Vrânceanu (CSA Steaua/8 rame plus cârmaci) – campioană europeană, locul 5 la CM;

Ciprian Tudosă (CSA Steaua/dublu rame) – vicecampion mondial, bronz la CE;

Marius Vasile Cozmiuc (CS Dinamo/dublu rame) – vicecampion mondial, bronz la CE;

Gianina Elena Beleagă (CS Steaua/dublu vâsle categoria uşoară) – campioană mondială, locul 4 la CE;

Ionela Livia Cozmiuc (CS Dinamo/dublu vâsle categorie uşoară) – campioană mondială, locul 4 la CE;

                 ANTRENORI:

Juniori: Cristian Mihai Maliş (CNOPJ Orşova); Saulică Cuzmanovic (CNOPJ Orşova); Elvira Văsuţ (CNOPJ Orşova); Nicolae Vulpe (CNOPJ Orşova); Dorin Mitroi (CNOPJ Orşova); Georgeta Grijuc (CNOPJ Năvodari); Iulia Bulie (CNOPJ Năvodari); Cornelia Dinu (CNOPJ Năvodari); Marian Grijuc (CNOPJ Năvodari); Daniela Crăciunoiu (CNOPJ Năvodari); Sorin Băhnărel (CNOPJ Iaşi); Ana Orhei (CNOPJ Iaşi);

Tineret: Marius Băcăoanu-Aanei (lot olimpic de tineret masculin); Daniel Donci (lot olimpic de tineret masculin); Ciprian Atomei (lot olimpic de tineret masculin); Viorel Talapan (lot olimpic de tineret masculin); Cornel Nedelcu (lot olimpic de tineret masculin);

Seniori: Vasile Ionel Măstăcan (lot olimpic de seniori masculin); Marcus Ştefan Despina (lot olimpic de seniori masculin); Bogdan Liviu Codrici (lot olimpic de seniori masculin); Cosmin Răzvan Boguş (lot olimpic de seniori masculin); Antonio Colamonici (lotul olimpic de seniori masculin).

Print Friendly, PDF & Email

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

Sumarul ediţiei: