Deputatul Ioan Bălan, în Parlament, cere lămuriri ministrului Sănătăţii:

De ce s-a dublat costul pentru construirea a opt spitale regionale şi a unui spital republican şi s-a renunţat la finanţarea europeană nerambursabilă ?

Vicepreşedintele PNL, deputatul de Suceava Ioan Bălan, a solicitat, în Parlament, ministrului Sănătăţii, Sorina Pintea, lămuriri privind un program de construire a opt spitale regionale şi a unui spital republican care, prin noul program de guvernare, nu mai sunt finanţate cu fonduri europene, cum era prevăzut iniţial, fiind decisă finanţarea lor prin Fondul de Solidaritate, încă neînfiinţat, dar şi la preţ dublu.

Ioan Bălan arată că necesitatea construirii a minim opt spitale regionale de urgenţă şi a unui spital republican în municipiul Bucureşti întruneşte nu numai consensul specialiştilor, dar şi consensul politic al partidelor parlamentare.

„După foarte mulţi ani de ezitări şi amânări, pentru primele proiecte trei spitale regionale clinice de urgenţă amplasate la Cluj (comuna Floreşti), Craiova şi Iaşi chiar s-au întreprins şi demersuri concrete. Astfel, pentru aceste trei obiective de investiţii, autorităţile administraţiei publice locale au adoptat hotărâri privind aprobarea definitivă a amplasamentului. Paşii următori ar fi constat în elaborarea studiilor de fezabilitate şi a proiectelor tehnice, precum şi în asigurarea certă a finanţării lucrărilor de construire şi de dotare a noilor unităţi spitaliceşti” arată deputatul sucevean.

El aminteşte că, în data de 5 decembrie, Guvernul României şi Banca Europeană de Investiţii (BEI) au semnat acordul de împrumut privind finanţarea construcţiei primelor trei spitale regionale de urgenţe, la Iaşi, Cluj şi Craiova.

„În anul 2017, comisarul european pentru dezvoltare regională, dna Corina Creţu, afirma că există oportunitatea finanţării acestor spitale din resurse financiare nerambursabile, dacă studiile de fezabilitate pentru primele trei proiecte s-ar finaliza şi transmite Comisiei Europene până în luna martie a anului 2018, iar în luna noiembrie 2017, Guvernul Tudose a adoptat un memorandum, al cărui conţinut nu este public” mai adaugă Ioan Bălan.

El subliniază că după ce a analizat programul de guvernare adoptat de Parlamentul României în data de 29 ianuarie 2018, a constatat cu stupoare că Guvernul îşi propune o finanţare diferită a acestor obiective de investiţii, astfel că: „cele mai mari investiţii ale FSDI în următorii 3 ani se vor realiza în sănătate, prin construcţia unui spital republican şi a 8 spitale regionale. Valoarea totală finanţată din FSDI este estimată la 3,5 mld. euro.”

Ioan Bălan observă că Guvernul îşi propune să finanţeze lucrările la spitalele regionale de urgenţă din bani naţionali, colectaţi din impozitele plătite de contribuabilii români, deşi există resurse financiare nerambursabile suficiente, adică finanţare gratuită, disponibilă la nivelul Comisiei Europene, şi consideră că această situaţie generează prejudicii grave asupra finanţelor publice naţionale şi privează pacienţii de dreptul la un tratament corespunzător în ţară.

În aceste condiţii, parlamentarul sucevean cere ministrului să spună de ce – în condiţiile în care standardele de cost de la nivelul Uniunii Europene arată cât se poate de clar că cele mai moderne spitale, de capacitate similară, construite la nivelul statelor membre, nu au costat mai mult de 200 milioane de euro (cca. 1 miliard de lei), cuprinzând şi dotările aferente – a rezultat un cost total, pentru cele nouă spitale, de 3,5 miliarde de euro, adică un cost mediu de cca. 390 milioane euro, ceea ce înseamnă aproape dublu.

El mai întreabă dacă diferenţa de cost, de la 200 de milioane la cca. 390 milioane euro, reprezintă cauza majoră pentru care s-a abandonat finanţarea din fonduri europene nerambursabile şi s-a optat pentru o finanţare din resurse interne, unde Guvernul nu dă socoteală asupra costurilor reale.

Ioan Bălan întreabă, în condiţiile în care Constituţia României prevede la art. 138 imposibilitatea angajării unor cheltuieli publice fără o sursă certă de finanţare, iar FSDI este deocamdată numai un proiect abstract, încă nereglementat la nivel legislativ, care este temeiul legal în baza căruia aceste proiecte de investiţii au fost abandonate.

Vicepreşedintele PNL mai cere ministrului să prezinte situaţia pe care a găsit-o la preluarea mandatului cu privire la nivelul de realizare a studiilor de fezabilitate pentru primele trei spitale regionale de la Iaşi, Cluj şi Craiova – angajament luat de Guvernul Tudose, stadiul negocierilor directe pe care le-au purtat autorităţile române, în ultimele 12 luni, cu oficialii Comisiei Europene pentru a primi finanţare nerambursabilă pentru construirea spitalelor şi intenţiile pe care le are privind menţinerea sau anularea memorandului de împrumut încheiat cu BEI în anul 2015. (N.B.)

Comentariile sunt închise.

Crainou.ro nu este responsabil juridic pentru continutul textelor postate cu titlul de comentariu. Responsabilitatea pentru continutul comentariilor revine, in exclusivitate, autorilor. Comentariile nesemnate (sau neinsotite de o adresa de e-mail valida!), comentariile injurioase, calomnioase, ilegale (antisemite, xenofobe, rasiste etc.) sau fara legatura cu subiectul nu vor fi publicate!

SUMARUL EDIȚIEI